Valresultat Hagfors 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Hagfors med 53,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,1 %). Valdeltagandet var 82,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hagfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Hagfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,8 %
Röstberättigade
10 036
Avgivna röster
8 305
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2010 i Hagfors

Riksdagsvalet 2010 i Hagfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 40553,6 %
MModeraterna1 18114,4 %
VVänsterpartiet7549,2 %
CCenterpartiet5857,1 %
SDSverigedemokraterna4395,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3334,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2152,6 %
KDKristdemokraterna1772,2 %
OVRövriga partier1071,3 %
Övriga partier290,4 %

Landstingsvalet 2010 i Hagfors

Landstingsvalet 2010 i Hagfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 44154,7 %
MModeraterna87510,8 %
CCenterpartiet7799,6 %
VVänsterpartiet7589,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3784,7 %
SDSverigedemokraterna3354,1 %
SjvVSjvV2362,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1712,1 %
KDKristdemokraterna1241,5 %
Övriga partier190,2 %

Kommunvalet 2010 i Hagfors

Kommunvalet 2010 i Hagfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 09950,1 %
CCenterpartiet1 01612,4 %
VVänsterpartiet92211,3 %
MModeraterna8069,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7048,6 %
SDSverigedemokraterna3794,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1812,2 %
Övriga partier750,9 %

Partiernas utveckling i Hagfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hagfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+2,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • C
  • SD
  • L
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hagfors per valår
Parti200620102014201820222026
S56,0 %53,6 %54,1 %47,5 %43,2 %37,9 %
M11,6 %14,4 %10,6 %9,3 %9,4 %14,2 %
V11,1 %9,2 %6,5 %8,3 %5,5 %4,8 %
C8,4 %7,1 %6,6 %7,9 %4,3 %3,7 %
SD3,6 %5,3 %14,3 %18,0 %27,6 %26,1 %
L3,1 %4,0 %2,1 %2,3 %2,1 %3,3 %
MP1,7 %2,6 %1,9 %1,3 %1,8 %2,3 %
KD3,1 %2,2 %2,1 %4,5 %5,0 %6,0 %
Övr1,4 %1,7 %1,8 %1,0 %1,2 %1,8 %
Valdeltagande78,2 %82,8 %84,0 %84,1 %82,5 %81,6 %

Valdeltagande i Hagfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hagfors 2010

Så skiljer sig Hagfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 53,6 % i Hagfors mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 22,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +22,9
  • V +3,6
  • OVR +1,1
  • C +0,6

Svagare än i riket

  • M −15,7
  • MP −4,7
  • KD −3,4
  • FP −3,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Hagfors, från 11,6 % till 14,4 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 56,0 % till 53,6 % (−2,4).

  • M +2,8
  • S −2,4
  • V −1,9
  • SD +1,7
  • C −1,3
  • OVR +1,0
  • FP +1,0
  • KD −0,9

Valdeltagande i Hagfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,8 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hagfors på plats 211 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hagfors är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,5 % i Råda-Höje till 85,7 % i Sunnemo-Uddeholm.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hagfors Centrum (65,2 %) och sitt svagaste i Ekshärad-Västanberg (40,2 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hagfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,4 % i kommunvalet mot 7,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.

  • C +5,3
  • FP +4,6
  • M −4,5
  • S −3,5
  • V +2,1
  • SD −0,7

Största parti i Hagfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hagfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hagfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna37,9 %81,6 %
2022Socialdemokraterna43,2 %82,5 %
2018Socialdemokraterna47,5 %84,1 %
2014Socialdemokraterna54,1 %84,0 %
2010Socialdemokraterna53,6 %82,8 %
2006Socialdemokraterna56,0 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Hagfors 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hagfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hagfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ekshärad-VästanbergS40,2 %S35,5 %80,8 %
Hagfors CentrumS65,2 %S60,6 %80,9 %
Hagfors Norra-Gustav AdolfS61,3 %S57,5 %80,7 %
Hagfors ÖstraS58,2 %S56,8 %82,5 %
Råda-HöjeS52,2 %S48,3 %80,5 %
Sunnemo-UddeholmS46,1 %S44,0 %85,7 %

Utforska valdistrikten i Hagfors på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010