Valresultat Hagfors 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hagfors med 43,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick OBEROENDE REALISTER flest röster (41,8 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hagfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,5 %
- Röstberättigade
- 8 852
- Avgivna röster
- 7 307
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Hagfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 113 | 43,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 993 | 27,6 % |
| MModeraterna | 678 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 396 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 360 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 307 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 152 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 127 | 1,8 % |
| Övriga partier | 84 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Hagfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 484 | 49,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 181 | 16,6 % |
| MModeraterna | 600 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 480 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 409 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 399 | 5,6 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 262 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 149 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 90 | 1,3 % |
| Övriga partier | 56 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Hagfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| OROBEROENDE REALISTER | 3 084 | 41,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 872 | 38,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 547 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 280 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 245 | 3,3 % |
| MModeraterna | 183 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 85 | 1,2 % |
| Övriga partier | 79 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Hagfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hagfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+9,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,0 % | 53,6 % | 54,1 % | 47,5 % | 43,2 % | 37,9 % |
| SD | 3,6 % | 5,3 % | 14,3 % | 18,0 % | 27,6 % | 26,1 % |
| M | 11,6 % | 14,4 % | 10,6 % | 9,3 % | 9,4 % | 14,2 % |
| V | 11,1 % | 9,2 % | 6,5 % | 8,3 % | 5,5 % | 4,8 % |
| KD | 3,1 % | 2,2 % | 2,1 % | 4,5 % | 5,0 % | 6,0 % |
| C | 8,4 % | 7,1 % | 6,6 % | 7,9 % | 4,3 % | 3,7 % |
| L | 3,1 % | 4,0 % | 2,1 % | 2,3 % | 2,1 % | 3,3 % |
| MP | 1,7 % | 2,6 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 1,4 % | 1,7 % | 1,8 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 82,8 % | 84,0 % | 84,1 % | 82,5 % | 81,6 % |
Valdeltagande i Hagfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hagfors 2022
Så skiljer sig Hagfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 43,2 % i Hagfors mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 12,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,9
- SD +7,1
Svagare än i riket
- M −9,7
- MP −3,3
- L −2,5
- C −2,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hagfors, från 18,0 % till 27,6 % (+9,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 47,5 % till 43,2 % (−4,3).
- SD +9,6
- S −4,3
- C −3,6
- V −2,8
- KD +0,5
- MP +0,4
- L −0,2
- M +0,1
Valdeltagande i Hagfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,5 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hagfors på plats 239 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hagfors är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Hagfors Centrum till 85,6 % i Sunnemo-Uddeholm.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hagfors Centrum (51,2 %) och sitt svagaste i Ekshärad-Västanberg (32,6 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hagfors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,4 % i kommunvalet mot 27,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,2 procentenheter.
- SD −20,2
- M −6,9
- KD −4,6
- S −4,2
- V −2,2
- C −0,5
Största parti i Hagfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hagfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 81,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 47,5 % | 84,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 54,1 % | 84,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 53,6 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,0 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hagfors 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hagfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekshärad-Västanberg | S | 32,6 % | OR | 49,7 % | 81,6 % |
| Hagfors Centrum | S | 51,2 % | S | 48,9 % | 76,3 % |
| Hagfors Norra-Gustav Adolf | S | 46,8 % | S | 45,9 % | 81,8 % |
| Hagfors Östra | S | 48,0 % | S | 42,5 % | 80,4 % |
| Råda-Höje | S | 41,3 % | OR | 48,7 % | 83,6 % |
| Sunnemo-Uddeholm | S | 41,1 % | S | 39,1 % | 85,6 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022