Valresultat Karlstad 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Karlstad med 34,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 54 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 74 827
- Avgivna röster
- 64 198
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 067 | 34,8 % |
| MModeraterna | 12 409 | 19,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 961 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 4 116 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 3 910 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 243 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 040 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 999 | 4,7 % |
| Övriga partier | 703 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 633 | 37,9 % |
| MModeraterna | 11 031 | 17,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 854 | 12,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 548 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 4 524 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 3 487 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 880 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 236 | 3,6 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 1 749 | 2,8 % |
| Övriga partier | 447 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 855 | 36,6 % |
| MModeraterna | 12 211 | 19,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 009 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 4 167 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 3 581 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 298 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 198 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 780 | 4,4 % |
| KLKarlstadpartiet Livskvalitet | 2 138 | 3,4 % |
| Övriga partier | 272 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Karlstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,0 % | 32,9 % | 34,7 % | 31,7 % | 34,8 % | 31,7 % |
| M | 25,1 % | 29,9 % | 23,3 % | 19,5 % | 19,6 % | 21,8 % |
| SD | 2,3 % | 4,2 % | 9,6 % | 14,0 % | 17,3 % | 14,5 % |
| C | 7,5 % | 5,5 % | 5,7 % | 8,5 % | 6,5 % | 6,6 % |
| V | 6,0 % | 5,5 % | 5,5 % | 7,9 % | 6,2 % | 7,5 % |
| MP | 5,4 % | 8,0 % | 7,7 % | 4,8 % | 5,1 % | 5,8 % |
| KD | 6,6 % | 5,3 % | 4,5 % | 6,4 % | 4,8 % | 6,0 % |
| L | 7,6 % | 7,5 % | 5,3 % | 5,7 % | 4,7 % | 4,8 % |
| Övr | 2,5 % | 1,2 % | 3,8 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 86,1 % | 87,7 % | 89,0 % | 85,8 % | 86,6 % |
Valdeltagande i Karlstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlstad 2022
Så skiljer sig Karlstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 34,8 % i Karlstad mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,5
- M +0,5
- L +0,1
- MP +0,0
Svagare än i riket
- SD −3,3
- V −0,6
- KD −0,5
- C −0,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlstad, från 14,0 % till 17,3 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,5 % till 6,5 % (−2,0).
- SD +3,2
- S +3,0
- C −2,0
- V −1,7
- KD −1,6
- L −0,9
- MP +0,3
- M +0,0
Valdeltagande i Karlstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,8 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Karlstad på plats 106 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlstad är indelad i 54 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,6 % i Kronoparken söder till 92,3 % i Råtorp-Älvåker.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Våxnäs söder (47,7 %) och sitt svagaste i Grava (23,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 49, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 2 av 54 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,8 % i kommunvalet mot 17,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.
- SD −4,5
- S +1,8
- C −0,8
- MP −0,7
- V +0,5
- KD +0,5
- L +0,4
- M −0,0
Största parti i Karlstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 86,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 85,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 87,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlstad 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 54 valdistrikten i Karlstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alster norr | S | 29,6 % | S | 31,1 % | 90,6 % |
| Alster söder | S | 37,7 % | S | 39,3 % | 91,8 % |
| Bellevue-Bergvik | S | 34,8 % | S | 34,5 % | 82,8 % |
| Edsvalla | S | 34,4 % | S | 37,8 % | 85,6 % |
| Färjestad | S | 30,1 % | S | 33,8 % | 87,2 % |
| Färjestad-Rud | S | 39,6 % | S | 40,2 % | 83,5 % |
| Grava | SD | 27,6 % | S | 25,8 % | 88,5 % |
| Gruvlyckan | S | 44,4 % | S | 47,9 % | 70,2 % |
| Haga | S | 33,6 % | S | 34,0 % | 82,6 % |
| Hagalund | S | 40,7 % | S | 42,3 % | 84,8 % |
| Herrhagen 1 | S | 34,3 % | S | 34,2 % | 81,8 % |
| Herrhagen 2 | S | 32,1 % | S | 32,4 % | 89,4 % |
| Herrhagen 3 | S | 33,9 % | S | 33,0 % | 85,3 % |
| Hultsberg | S | 38,5 % | S | 41,4 % | 90,7 % |
| Inre Hamn | M | 32,0 % | M | 35,1 % | 90,0 % |
| Klara | S | 28,4 % | S | 30,6 % | 87,0 % |
| Kronoparken centrum | S | 38,0 % | S | 38,8 % | 68,7 % |
| Kronoparken söder | S | 40,8 % | S | 40,3 % | 64,6 % |
| Kronoparken väst | S | 33,2 % | S | 36,4 % | 76,0 % |
| Kronoparken öst | S | 41,8 % | S | 46,2 % | 74,0 % |
| Kroppkärr | S | 36,3 % | S | 37,5 % | 88,8 % |
| Kvarnberget | S | 40,5 % | S | 39,7 % | 83,5 % |
| Lorensberg | S | 41,2 % | S | 43,3 % | 91,4 % |
| Marieberg-Sommaro | S | 32,7 % | S | 33,8 % | 87,1 % |
| Molkom | S | 32,0 % | S | 32,9 % | 82,6 % |
| Norrstrand centrum | S | 41,1 % | S | 43,2 % | 83,2 % |
| Norrstrand norr | S | 34,2 % | S | 37,8 % | 86,7 % |
| Norrstrand söder | S | 41,0 % | S | 41,8 % | 82,0 % |
| Norrstrand-Sjöstad | S | 35,1 % | S | 37,7 % | 82,5 % |
| Nyed | SD | 30,0 % | S | 25,8 % | 86,0 % |
| Orrholmen | S | 44,5 % | S | 45,8 % | 78,9 % |
| Romstad-Strand | S | 31,8 % | S | 31,9 % | 87,3 % |
| Rud norr | S | 43,2 % | S | 42,1 % | 74,0 % |
| Rud söder | S | 43,8 % | S | 46,6 % | 73,2 % |
| Råtorp söder | S | 31,9 % | S | 34,4 % | 90,6 % |
| Råtorp-Älvåker | S | 32,5 % | S | 34,5 % | 92,3 % |
| Skattkärr | S | 34,6 % | S | 38,0 % | 85,7 % |
| Skåre | S | 35,5 % | S | 38,2 % | 85,9 % |
| Soldattorpet | S | 34,9 % | S | 37,2 % | 91,1 % |
| Stockfallet | S | 35,2 % | S | 37,2 % | 88,2 % |
| Stodene | S | 39,7 % | S | 42,9 % | 91,9 % |
| Sundsta | S | 30,1 % | S | 30,1 % | 87,1 % |
| Tingvalla | S | 28,5 % | S | 31,9 % | 73,0 % |
| Tingvallastaden | M | 27,3 % | M | 30,5 % | 83,8 % |
| Torrmestad-Lamberget | S | 31,0 % | S | 31,9 % | 84,1 % |
| Tullholmsviken | S | 30,7 % | M | 32,9 % | 88,6 % |
| Universitetet | S | 39,9 % | S | 42,7 % | 84,1 % |
| Viken | S | 39,3 % | S | 40,2 % | 82,9 % |
| Vålberg | S | 38,6 % | S | 43,9 % | 82,5 % |
| Vålberg-Nor | SD | 33,4 % | S | 35,1 % | 78,1 % |
| Våxnäs norr | S | 40,0 % | S | 42,8 % | 70,8 % |
| Våxnäs söder | S | 47,7 % | S | 47,9 % | 74,0 % |
| Väse | S | 28,8 % | S | 29,4 % | 87,5 % |
| Östra Fågelvik | S | 26,5 % | S | 27,4 % | 92,0 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022