Valresultat Karlstad 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Karlstad med 37,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,3 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 52 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,1 %
- Röstberättigade
- 65 259
- Avgivna röster
- 53 592
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 500 | 37,0 % |
| MModeraterna | 13 211 | 25,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 014 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 3 955 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 456 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 3 136 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 842 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 205 | 2,3 % |
| Övriga partier | 1 308 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 180 | 39,3 % |
| MModeraterna | 11 210 | 21,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 609 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 3 584 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 564 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 385 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 144 | 4,2 % |
| SJVVSJVV | 1 935 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 060 | 2,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 591 | 1,2 % |
| Övriga partier | 48 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 041 | 38,3 % |
| MModeraterna | 12 897 | 24,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 248 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 3 961 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 3 166 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 102 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 803 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 266 | 2,4 % |
| ÖVRövriga partier | 770 | 1,5 % |
Partiernas utveckling i Karlstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- C
- KD
- V
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,0 % | 32,9 % | 34,7 % | 31,7 % | 34,8 % | 31,7 % |
| M | 25,1 % | 29,9 % | 23,3 % | 19,5 % | 19,6 % | 21,8 % |
| L | 7,6 % | 7,5 % | 5,3 % | 5,7 % | 4,7 % | 4,8 % |
| C | 7,5 % | 5,5 % | 5,7 % | 8,5 % | 6,5 % | 6,6 % |
| KD | 6,6 % | 5,3 % | 4,5 % | 6,4 % | 4,8 % | 6,0 % |
| V | 6,0 % | 5,5 % | 5,5 % | 7,9 % | 6,2 % | 7,5 % |
| MP | 5,4 % | 8,0 % | 7,7 % | 4,8 % | 5,1 % | 5,8 % |
| Övr | 2,5 % | 1,2 % | 3,8 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| SD | 2,3 % | 4,2 % | 9,6 % | 14,0 % | 17,3 % | 14,5 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 86,1 % | 87,7 % | 89,0 % | 85,8 % | 86,6 % |
Valdeltagande i Karlstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlstad 2006
Så skiljer sig Karlstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 37,0 % i Karlstad mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 1,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +1,8
- MP +0,2
- V +0,1
- FP +0,1
Svagare än i riket
- M −1,0
- SD −0,7
- C −0,4
- KD −0,1
Valdeltagande i Karlstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,1 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Karlstad på plats 74 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlstad är indelad i 52 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,1 % i Kronoparken 2 till 92,2 % i Lorensberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vålberg 2 (56,3 %) och sitt svagaste i Väse 1 (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 41, Moderaterna i 10, Centerpartiet i 1 av 52 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlstad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 38,3 % i kommunvalet mot 37,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,3 procentenheter.
- S +1,3
- KD −0,6
- FP +0,5
- M −0,4
- V +0,1
- C +0,1
- MP −0,0
Största parti i Karlstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 86,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 85,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 87,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlstad 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 52 valdistrikten i Karlstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alster | M | 31,8 % | M | 33,2 % | 87,5 % |
| Bellevue-Bergvik | S | 38,1 % | S | 37,8 % | 81,2 % |
| Edsvalla | S | 47,7 % | S | 45,1 % | 80,2 % |
| Färjestad | S | 38,4 % | S | 42,5 % | 81,2 % |
| Färjestad-Rud | S | 43,3 % | S | 45,1 % | 77,4 % |
| Grava | M | 30,2 % | S | 28,0 % | 84,4 % |
| Gruvlyckan | S | 49,8 % | S | 54,1 % | 77,6 % |
| Haga | M | 36,9 % | M | 35,4 % | 82,2 % |
| Hagalund | S | 36,9 % | S | 38,7 % | 85,0 % |
| Herrhagen 1 | S | 35,0 % | S | 38,3 % | 78,8 % |
| Herrhagen 2 | S | 32,0 % | S | 33,2 % | 84,1 % |
| Herrhagen 3 | S | 36,1 % | S | 38,0 % | 80,6 % |
| Hultsberg | S | 38,6 % | S | 40,7 % | 90,1 % |
| Klara | M | 39,2 % | M | 40,5 % | 77,7 % |
| Kronoparken 1 | S | 41,4 % | S | 42,3 % | 79,5 % |
| Kronoparken 2 | S | 49,4 % | S | 50,7 % | 71,1 % |
| Kronoparken 3 | S | 41,4 % | S | 44,1 % | 75,7 % |
| Kroppkärr | S | 31,8 % | S | 33,3 % | 91,2 % |
| Kvarnberget | S | 31,6 % | S | 35,1 % | 83,5 % |
| Lorensberg | S | 32,2 % | S | 33,1 % | 92,2 % |
| Marieberg-Sommaro | S | 30,1 % | S | 32,6 % | 83,5 % |
| Mjölnartorpet-Alster | S | 35,2 % | S | 38,0 % | 90,5 % |
| Molkom | S | 43,2 % | S | 42,2 % | 78,0 % |
| Nor | S | 48,0 % | S | 47,3 % | 78,0 % |
| Norrstrand 1 | S | 41,3 % | S | 42,3 % | 76,9 % |
| Norrstrand 2 | S | 35,8 % | S | 36,5 % | 84,9 % |
| Norrstrand 3 | S | 41,0 % | S | 41,3 % | 79,7 % |
| Norrstrand-Sjöstad | S | 39,0 % | S | 42,6 % | 74,9 % |
| Nyed N | S | 31,3 % | C | 34,3 % | 83,3 % |
| Nyed S | S | 30,4 % | S | 29,3 % | 81,7 % |
| Orrholmen | S | 45,5 % | S | 47,6 % | 80,6 % |
| Romstad-Strand | M | 32,5 % | M | 31,8 % | 85,0 % |
| Rud 1 | S | 50,1 % | S | 51,1 % | 76,2 % |
| Rud 2 | S | 46,8 % | S | 47,3 % | 75,3 % |
| Råtorp | M | 34,5 % | M | 35,3 % | 90,4 % |
| Skåre | S | 44,6 % | S | 46,9 % | 81,1 % |
| Soldattorpet-Älvåker | M | 33,3 % | M | 32,3 % | 90,1 % |
| Stockfallet | S | 34,8 % | S | 35,7 % | 92,1 % |
| Stodene | S | 42,5 % | S | 43,6 % | 90,8 % |
| Sundsta | M | 37,7 % | M | 39,7 % | 83,9 % |
| Tingvalla | M | 34,1 % | M | 32,7 % | 78,6 % |
| Tingvallastaden | M | 39,8 % | M | 37,5 % | 81,0 % |
| Torrmestad-Lamberget | S | 34,7 % | S | 36,2 % | 81,1 % |
| Viken | S | 37,2 % | S | 40,3 % | 82,3 % |
| Vålberg 1 | S | 51,8 % | S | 52,4 % | 80,8 % |
| Vålberg 2 | S | 56,3 % | S | 52,3 % | 74,5 % |
| Våxnäs 1 | S | 56,2 % | S | 58,2 % | 78,2 % |
| Våxnäs 2 | S | 50,2 % | S | 51,8 % | 73,1 % |
| Väse 1 | C | 35,1 % | C | 42,3 % | 82,6 % |
| Väse 2 | S | 32,7 % | S | 33,8 % | 83,3 % |
| Östra Fågelvik 1 | S | 40,5 % | S | 41,3 % | 84,1 % |
| Östra Fågelvik 2 | S | 33,0 % | S | 33,5 % | 85,8 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006