Valresultat Forshaga 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Forshaga med 51,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (56,1 %). Valdeltagandet var 81,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Forshaga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,5 %
- Röstberättigade
- 8 607
- Avgivna röster
- 7 012
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Forshaga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 549 | 51,5 % |
| MModeraterna | 1 116 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 530 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 389 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 367 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 337 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 249 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 203 | 2,9 % |
| Övriga partier | 145 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Forshaga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 556 | 52,2 % |
| MModeraterna | 897 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 507 | 7,4 % |
| SJVVSJVV | 458 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 333 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 320 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 310 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 241 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 161 | 2,4 % |
| Övriga partier | 23 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Forshaga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 934 | 56,1 % |
| MModeraterna | 881 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 803 | 11,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 333 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 333 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 275 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 272 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 160 | 2,3 % |
| Övriga partier | 19 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Forshaga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Forshaga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,5 % | 47,2 % | 46,9 % | 39,0 % | 37,7 % | 32,9 % |
| M | 16,2 % | 21,1 % | 14,9 % | 13,3 % | 14,2 % | 16,7 % |
| C | 7,7 % | 6,0 % | 6,5 % | 7,9 % | 5,0 % | 5,2 % |
| V | 5,6 % | 5,4 % | 4,8 % | 6,5 % | 4,2 % | 4,7 % |
| KD | 5,3 % | 4,3 % | 3,5 % | 6,2 % | 5,9 % | 7,7 % |
| L | 4,9 % | 5,1 % | 3,1 % | 2,8 % | 2,3 % | 3,5 % |
| SD | 3,6 % | 5,2 % | 14,0 % | 20,5 % | 26,7 % | 23,6 % |
| MP | 2,9 % | 4,9 % | 3,8 % | 2,5 % | 2,8 % | 3,7 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,3 % | 1,4 % | 1,1 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 81,5 % | 86,4 % | 87,3 % | 88,7 % | 86,9 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Forshaga 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Forshaga 2006
Så skiljer sig Forshaga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 51,5 % i Forshaga mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 16,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,3
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −9,9
- FP −2,6
- MP −2,2
- KD −1,3
Valdeltagande i Forshaga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,5 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Forshaga på plats 94 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Forshaga är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Grossbol Ö till 86,4 % i Skived Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dejefors (61,3 %) och sitt svagaste i Övre Ullerud (36,5 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Forshaga är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 56,1 % i kommunvalet mot 51,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- S +4,6
- C +3,8
- M −3,6
- V −1,8
- KD −1,4
- SD +1,1
- FP −0,1
Största parti i Forshaga sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Forshaga i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 86,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,9 % | 87,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 47,2 % | 86,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,5 % | 81,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Forshaga 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Forshaga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Deje | S | 58,7 % | S | 61,2 % | 78,3 % |
| Dejefors | S | 61,3 % | S | 64,6 % | 81,1 % |
| Forshaga | S | 48,3 % | S | 56,0 % | 80,1 % |
| Grossbol V | S | 50,3 % | S | 58,0 % | 84,6 % |
| Grossbol Ö | S | 56,7 % | S | 60,7 % | 77,7 % |
| Skived V | S | 45,7 % | S | 52,7 % | 82,8 % |
| Skived Ö | S | 51,3 % | S | 57,4 % | 86,4 % |
| Östra Deje-Mölnbacka | S | 39,1 % | S | 44,1 % | 78,7 % |
| Övre Ullerud | S | 36,5 % | C | 44,0 % | 84,2 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006