Valresultat Forshaga 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Forshaga med 37,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,3 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Forshaga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Forshaga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,9 %
Röstberättigade
8 824
Avgivna röster
7 672
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2022 i Forshaga

Riksdagsvalet 2022 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 86137,7 %
SDSverigedemokraterna2 02326,7 %
MModeraterna1 07914,2 %
KDKristdemokraterna4485,9 %
CCenterpartiet3795,0 %
VVänsterpartiet3224,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2102,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1772,3 %
Övriga partier831,1 %

Regionvalet 2022 i Forshaga

Regionvalet 2022 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 08941,2 %
SDSverigedemokraterna1 49019,9 %
MModeraterna93812,5 %
KDKristdemokraterna5547,4 %
VVänsterpartiet3905,2 %
CCenterpartiet3654,9 %
SVSjukvårdspartiet i Värmland2833,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1732,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1191,6 %
VärmlVärmlandslistan761,0 %
Övriga partier120,2 %

Kommunvalet 2022 i Forshaga

Kommunvalet 2022 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 19742,3 %
SDSverigedemokraterna1 38218,3 %
MModeraterna1 07314,2 %
CCenterpartiet5687,5 %
KDKristdemokraterna3925,2 %
VVänsterpartiet3664,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2202,9 %
KBKommunens Bästa2122,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1371,8 %
Övriga partier80,1 %

Partiernas utveckling i Forshaga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Forshaga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Forshaga per valår
Parti200620102014201820222026
S51,5 %47,2 %46,9 %39,0 %37,7 %32,9 %
SD3,6 %5,2 %14,0 %20,5 %26,7 %23,6 %
M16,2 %21,1 %14,9 %13,3 %14,2 %16,7 %
KD5,3 %4,3 %3,5 %6,2 %5,9 %7,7 %
C7,7 %6,0 %6,5 %7,9 %5,0 %5,2 %
V5,6 %5,4 %4,8 %6,5 %4,2 %4,7 %
MP2,9 %4,9 %3,8 %2,5 %2,8 %3,7 %
L4,9 %5,1 %3,1 %2,8 %2,3 %3,5 %
Övr2,1 %0,9 %2,3 %1,4 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande81,5 %86,4 %87,3 %88,7 %86,9 %86,9 %

Valdeltagande i Forshaga 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Forshaga 2022

Så skiljer sig Forshaga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 37,7 % i Forshaga mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,4
  • SD +6,1
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • M −4,9
  • V −2,5
  • MP −2,3
  • L −2,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Forshaga, från 20,5 % till 26,7 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,9 % till 5,0 % (−2,9).

  • SD +6,2
  • C −2,9
  • V −2,2
  • S −1,3
  • M +1,0
  • L −0,5
  • KD −0,3
  • MP +0,2

Valdeltagande i Forshaga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,9 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Forshaga på plats 69 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Forshaga är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,5 % i Dejefors till 89,7 % i Skived öst.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skived väst (40,9 %) och sitt svagaste i Skived öst (32,6 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Forshaga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,3 % i kommunvalet mot 26,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.

  • SD −8,4
  • S +4,6
  • C +2,5
  • KD −0,7
  • V +0,6
  • M −0,0

Största parti i Forshaga sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Forshaga i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Forshaga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,9 %86,9 %
2022Socialdemokraterna37,7 %86,9 %
2018Socialdemokraterna39,0 %88,7 %
2014Socialdemokraterna46,9 %87,3 %
2010Socialdemokraterna47,2 %86,4 %
2006Socialdemokraterna51,5 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Forshaga 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Forshaga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Forshaga, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DejeS37,7 %S40,1 %81,4 %
DejeforsS36,4 %S39,7 %79,5 %
Forshaga väst-DyvelstenS40,4 %S44,5 %82,6 %
Forshaga östS40,7 %S44,9 %82,2 %
GrossbolS37,7 %S42,9 %87,3 %
Skived västS40,9 %S48,6 %87,9 %
Skived östS32,6 %S40,2 %89,7 %

Utforska valdistrikten i Forshaga på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022