Valresultat Kil 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kil med 32,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 87,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,6 %
- Röstberättigade
- 9 297
- Avgivna röster
- 8 147
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Kil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 603 | 32,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 234 | 27,8 % |
| MModeraterna | 1 326 | 16,5 % |
| CCenterpartiet | 525 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 446 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 309 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 273 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 272 | 3,4 % |
| Övriga partier | 59 | 0,7 % |
Regionvalet 2022 i Kil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 734 | 34,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 588 | 20,2 % |
| MModeraterna | 1 200 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 614 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 530 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 341 | 4,3 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 278 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 261 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 248 | 3,2 % |
| Övriga partier | 70 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Kil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 609 | 32,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 607 | 20,2 % |
| MModeraterna | 1 461 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 1 026 | 12,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 390 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 298 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 287 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 259 | 3,3 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Kil 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,9 % | 38,0 % | 38,8 % | 31,9 % | 32,3 % | 28,9 % |
| SD | 3,3 % | 4,7 % | 14,6 % | 21,3 % | 27,8 % | 23,1 % |
| M | 20,9 % | 26,0 % | 18,7 % | 16,1 % | 16,5 % | 20,5 % |
| C | 10,9 % | 9,1 % | 8,5 % | 10,2 % | 6,5 % | 5,9 % |
| KD | 6,5 % | 5,1 % | 4,2 % | 5,8 % | 5,5 % | 7,2 % |
| V | 5,2 % | 5,2 % | 5,2 % | 6,0 % | 3,8 % | 4,1 % |
| L | 6,0 % | 5,6 % | 3,3 % | 4,6 % | 3,4 % | 4,4 % |
| MP | 3,3 % | 5,3 % | 4,5 % | 3,1 % | 3,4 % | 3,8 % |
| Övr | 1,9 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,0 % | 0,7 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 81,5 % | 85,2 % | 87,4 % | 89,0 % | 87,6 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Kil 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kil 2022
Så skiljer sig Kil från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,8 % i Kil mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,2
- S +2,0
- KD +0,2
Svagare än i riket
- V −2,9
- M −2,6
- MP −1,7
- L −1,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kil, från 21,3 % till 27,8 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,2 % till 6,5 % (−3,7).
- SD +6,5
- C −3,7
- V −2,1
- L −1,2
- S +0,4
- M +0,4
- KD −0,3
- MP +0,2
Valdeltagande i Kil
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,6 %, vilket är 3,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kil på plats 50 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kil är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,3 % i Sannerud till 89,7 % i Stenåsen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sannerud (39,2 %) och sitt svagaste i Frykerud (20,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 4 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kil är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 27,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- SD −7,6
- C +6,4
- KD −2,3
- M +1,9
- MP +1,5
- S +0,5
- L +0,2
- V −0,1
Största parti i Kil sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kil i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 87,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,8 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,0 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 81,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Kil 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Kil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda | SD | 29,1 % | S | 25,3 % | 87,7 % |
| Dalliden | S | 37,5 % | S | 38,5 % | 82,1 % |
| Fagerås | SD | 37,3 % | SD | 27,1 % | 83,2 % |
| Frykerud | SD | 31,2 % | C | 26,7 % | 88,7 % |
| Sannerud | S | 39,2 % | S | 41,8 % | 81,3 % |
| Stenåsen | S | 34,8 % | S | 36,8 % | 89,7 % |
| Tolita | SD | 35,4 % | SD | 25,7 % | 88,7 % |
| Vikstad | S | 31,7 % | S | 28,7 % | 88,9 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022