Valresultat Kristinehamn 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kristinehamn med 36,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,5 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristinehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 18 945
- Avgivna röster
- 16 089
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 776 | 36,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 690 | 23,2 % |
| MModeraterna | 2 361 | 14,9 % |
| CCenterpartiet | 945 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 912 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 800 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 730 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 510 | 3,2 % |
| Övriga partier | 166 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 435 | 34,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 566 | 16,5 % |
| MModeraterna | 2 183 | 14,0 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 1 080 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 012 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 995 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 956 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 906 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 339 | 2,2 % |
| Övriga partier | 114 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 264 | 33,5 % |
| MModeraterna | 2 608 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 603 | 16,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 861 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 1 265 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 163 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 531 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 380 | 2,4 % |
| Övriga partier | 38 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Kristinehamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristinehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % | 40,6 % | 41,2 % | 34,1 % | 36,3 % | 32,5 % |
| SD | 2,5 % | 4,5 % | 11,4 % | 18,0 % | 23,2 % | 20,7 % |
| M | 20,4 % | 25,4 % | 19,3 % | 16,0 % | 14,9 % | 18,0 % |
| C | 8,6 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,8 % | 5,9 % | 5,4 % |
| V | 7,3 % | 6,3 % | 5,6 % | 7,6 % | 5,7 % | 6,7 % |
| KD | 5,5 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 6,1 % |
| L | 6,4 % | 6,1 % | 4,8 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,1 % |
| MP | 3,6 % | 5,5 % | 5,1 % | 3,0 % | 3,2 % | 3,9 % |
| Övr | 1,9 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,6 % | 86,1 % | 86,8 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Kristinehamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristinehamn 2022
Så skiljer sig Kristinehamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 36,3 % i Kristinehamn mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,0
- SD +2,7
Svagare än i riket
- M −4,2
- MP −1,9
- V −1,0
- C −0,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kristinehamn, från 18,0 % till 23,2 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,8 % till 5,9 % (−2,8).
- SD +5,3
- C −2,8
- S +2,3
- V −1,8
- M −1,1
- KD −0,9
- L −0,9
- MP +0,2
Valdeltagande i Kristinehamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,9 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kristinehamn på plats 151 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristinehamn är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Innerstaden till 90,2 % i Strand.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Innerstaden (49,7 %) och sitt svagaste i Kristinehamn södra (25,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 1 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristinehamn är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,8 % i kommunvalet mot 4,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- L +7,2
- SD −6,7
- S −2,8
- C +2,1
- M +1,7
- V +1,7
- KD −1,7
- MP −0,8
Största parti i Kristinehamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kristinehamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristinehamn 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Kristinehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björneborg | S | 42,5 % | S | 41,7 % | 80,2 % |
| Djurgården | S | 35,9 % | S | 33,9 % | 87,2 % |
| Enserud | S | 44,0 % | S | 41,3 % | 78,1 % |
| Fältet | S | 34,8 % | S | 32,1 % | 84,6 % |
| Innerstaden | S | 49,7 % | S | 47,5 % | 71,8 % |
| Kristinehamn nord-östra | S | 36,0 % | S | 32,0 % | 85,2 % |
| Kristinehamn norra | S | 34,3 % | S | 28,7 % | 89,2 % |
| Kristinehamn södra | SD | 30,6 % | S | 23,6 % | 86,3 % |
| Kristinehamn östra | S | 38,4 % | S | 34,5 % | 87,5 % |
| Kurlanda | S | 32,7 % | S | 30,1 % | 81,6 % |
| Stenstaliden | S | 38,9 % | S | 37,2 % | 80,3 % |
| Strand | S | 35,6 % | S | 31,7 % | 90,2 % |
| Södermalm | S | 40,3 % | S | 39,2 % | 79,0 % |
| Ölme | S | 28,8 % | S | 24,5 % | 88,5 % |
| Östra Vålösundet | S | 36,5 % | S | 30,2 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022