Valresultat Kristinehamn 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kristinehamn med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,4 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristinehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 18 721
- Avgivna röster
- 16 258
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2018 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 483 | 34,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 889 | 18,0 % |
| MModeraterna | 2 567 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 1 408 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 215 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 953 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 879 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 488 | 3,0 % |
| Övriga partier | 206 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 696 | 29,2 % |
| CCenterpartiet | 2 140 | 13,3 % |
| MModeraterna | 2 138 | 13,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 065 | 12,9 % |
| SjvVSjvV | 1 483 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 197 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 113 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 759 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 407 | 2,5 % |
| Övriga partier | 66 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 429 | 27,4 % |
| MModeraterna | 2 746 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 2 564 | 15,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 209 | 13,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 841 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 291 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 522 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 506 | 3,1 % |
| Övriga partier | 42 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Kristinehamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristinehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % | 40,6 % | 41,2 % | 34,1 % | 36,3 % | 32,5 % |
| SD | 2,5 % | 4,5 % | 11,4 % | 18,0 % | 23,2 % | 20,7 % |
| M | 20,4 % | 25,4 % | 19,3 % | 16,0 % | 14,9 % | 18,0 % |
| C | 8,6 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,8 % | 5,9 % | 5,4 % |
| V | 7,3 % | 6,3 % | 5,6 % | 7,6 % | 5,7 % | 6,7 % |
| KD | 5,5 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 6,1 % |
| L | 6,4 % | 6,1 % | 4,8 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,1 % |
| MP | 3,6 % | 5,5 % | 5,1 % | 3,0 % | 3,2 % | 3,9 % |
| Övr | 1,9 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,6 % | 86,1 % | 86,8 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Kristinehamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristinehamn 2018
Så skiljer sig Kristinehamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 34,1 % i Kristinehamn mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,8
- SD +0,4
- C +0,1
Svagare än i riket
- M −3,9
- MP −1,4
- V −0,5
- KD −0,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kristinehamn, från 11,4 % till 18,0 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,2 % till 34,1 % (−7,1).
- S −7,1
- SD +6,5
- M −3,3
- C +2,5
- KD +2,1
- MP −2,0
- V +2,0
- FI −1,4
Valdeltagande i Kristinehamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,8 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kristinehamn på plats 171 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristinehamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Innerstaden till 91,4 % i Djurgården.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Björneborg (46,1 %) och sitt svagaste i Rudskoga (23,2 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristinehamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,9 % i kommunvalet mot 8,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.
- C +7,1
- S −6,7
- L +5,9
- SD −4,3
- KD −2,7
- M +1,0
- V +0,4
- MP +0,1
Största parti i Kristinehamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kristinehamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristinehamn 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Kristinehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björneborg | S | 46,1 % | S | 41,8 % | 82,4 % |
| Broängen-Stenfallet | S | 31,3 % | S | 24,5 % | 80,5 % |
| Bäckhammar-Nybble | S | 24,6 % | C | 39,7 % | 85,2 % |
| Djurgården | S | 32,1 % | S | 24,2 % | 91,4 % |
| Enserud | S | 41,9 % | S | 34,6 % | 80,6 % |
| Fältet-Landa | S | 32,9 % | S | 24,6 % | 88,8 % |
| Innerstaden | S | 42,1 % | S | 38,1 % | 78,7 % |
| Kurlanda-Skäringsbol | S | 32,6 % | S | 25,7 % | 81,4 % |
| Malmen | S | 40,0 % | S | 39,7 % | 82,7 % |
| Rudskoga | S | 23,2 % | C | 34,0 % | 87,3 % |
| Sanna | S | 43,4 % | S | 36,1 % | 82,3 % |
| Stenstaliden-Sandfallet | S | 35,6 % | S | 29,6 % | 83,8 % |
| Strand-Ålkärr | S | 33,5 % | S | 25,6 % | 90,9 % |
| Södermalm-Smedby | S | 37,6 % | S | 28,0 % | 85,4 % |
| Varnum | S | 29,3 % | S | 21,5 % | 88,8 % |
| Villastaden-Marielund | S | 33,5 % | S | 23,7 % | 87,4 % |
| Ölme | S | 25,5 % | C | 30,8 % | 88,4 % |
| Östermalm | S | 38,8 % | S | 28,7 % | 88,6 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018