Valresultat Säffle 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Säffle med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säffle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Säffle på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
11 622
Avgivna röster
10 021
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2018 i Säffle

Riksdagsvalet 2018 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 73927,7 %
SDSverigedemokraterna2 48525,1 %
MModeraterna1 54115,6 %
CCenterpartiet1 40914,2 %
KDKristdemokraterna6716,8 %
VVänsterpartiet4534,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3033,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1982,0 %
Övriga partier971,0 %

Landstingsvalet 2018 i Säffle

Landstingsvalet 2018 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SjvVSjvV2 35823,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23422,5 %
SDSverigedemokraterna1 70217,2 %
CCenterpartiet1 35013,6 %
MModeraterna1 16811,8 %
KDKristdemokraterna4014,0 %
VVänsterpartiet2902,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2052,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1691,7 %
Övriga partier320,3 %

Kommunvalet 2018 i Säffle

Kommunvalet 2018 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet3 05330,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 24622,4 %
SDSverigedemokraterna1 82418,2 %
MModeraterna1 10911,0 %
SjvVSjvV9039,0 %
KDKristdemokraterna2542,5 %
VVänsterpartiet2472,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2092,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1841,8 %
Övriga partier140,1 %

Partiernas utveckling i Säffle 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Säffle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Säffle per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %33,6 %33,2 %27,7 %28,0 %26,0 %
SD3,9 %6,4 %17,9 %25,1 %29,3 %25,9 %
M20,5 %27,4 %19,1 %15,6 %16,7 %18,9 %
C17,1 %12,1 %13,6 %14,2 %9,1 %7,5 %
KD7,0 %5,9 %4,2 %6,8 %7,5 %8,6 %
V4,2 %3,9 %3,5 %4,6 %3,6 %4,6 %
L5,2 %5,6 %3,4 %3,1 %2,7 %4,1 %
MP2,4 %4,4 %3,3 %2,0 %2,1 %2,8 %
Övr2,8 %0,7 %1,8 %1,0 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande79,2 %82,3 %85,2 %86,2 %84,8 %83,8 %

Valdeltagande i Säffle 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Säffle 2018

Så skiljer sig Säffle från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Säffle mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,6
  • C +5,6
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • M −4,3
  • V −3,4
  • L −2,4
  • MP −2,4

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Säffle, från 17,9 % till 25,1 % (+7,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,2 % till 27,7 % (−5,6).

  • SD +7,3
  • S −5,6
  • M −3,5
  • KD +2,5
  • MP −1,3
  • V +1,1
  • FI −1,0
  • C +0,7

Valdeltagande i Säffle

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,2 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Säffle på plats 203 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Säffle är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,2 % i Trätälja till 87,7 % i Värmlandsnäs Norra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Trätälja (37,6 %) och sitt svagaste i Värmlandsnäs Södra (15,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 4 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säffle är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,4 % i kommunvalet mot 14,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,2 procentenheter.

  • C +16,2
  • SD −6,9
  • S −5,3
  • M −4,5
  • KD −4,3
  • V −2,1
  • L −1,0

Största parti i Säffle sedan 2006

Största parti har skiftat i Säffle under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Säffle per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,0 %83,8 %
2022Sverigedemokraterna29,3 %84,8 %
2018Socialdemokraterna27,7 %86,2 %
2014Socialdemokraterna33,2 %85,2 %
2010Socialdemokraterna33,6 %82,3 %
2006Socialdemokraterna36,9 %79,2 %

Valresultat per valdistrikt i Säffle 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Säffle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Säffle, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnelundSD29,4 %C29,3 %86,8 %
HöglundaS33,7 %S28,1 %85,1 %
NysäterSD26,5 %C38,6 %85,1 %
SvaneholmSD32,7 %C33,0 %83,8 %
TegnérS27,0 %C29,9 %86,1 %
TingvallaS31,5 %C25,4 %84,8 %
TrätäljaS37,6 %S34,0 %79,2 %
Värmlandsnäs NorraSD30,0 %C35,7 %87,7 %
Värmlandsnäs SödraSD26,1 %C44,3 %87,3 %

Utforska valdistrikten i Säffle på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018