Valresultat Hammarö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hammarö med 34,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 91,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hammarö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,0 %
- Röstberättigade
- 12 072
- Avgivna röster
- 10 985
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2018 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 728 | 34,2 % |
| MModeraterna | 2 182 | 20,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 437 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 959 | 8,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 720 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 717 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 626 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 449 | 4,1 % |
| Övriga partier | 98 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2018 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 986 | 37,2 % |
| MModeraterna | 2 014 | 18,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 927 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 818 | 7,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 695 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 653 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 617 | 5,8 % |
| SjvVSjvV | 611 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 351 | 3,3 % |
| Övriga partier | 42 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 853 | 35,7 % |
| MModeraterna | 2 380 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 970 | 9,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 897 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 755 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 699 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 629 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 592 | 5,5 % |
| Övriga partier | 25 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Hammarö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hammarö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−5,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- L
- KD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,0 % | 35,1 % | 37,7 % | 34,2 % | 37,2 % | 31,4 % |
| M | 24,9 % | 31,5 % | 25,8 % | 20,0 % | 20,5 % | 24,5 % |
| SD | 2,3 % | 3,9 % | 8,3 % | 13,2 % | 16,1 % | 14,2 % |
| C | 5,6 % | 4,5 % | 5,1 % | 8,8 % | 6,9 % | 7,5 % |
| L | 7,0 % | 7,5 % | 5,3 % | 6,6 % | 5,4 % | 6,0 % |
| KD | 6,6 % | 5,6 % | 4,8 % | 6,6 % | 5,2 % | 6,7 % |
| V | 5,8 % | 5,0 % | 4,6 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 6,1 % | 4,1 % | 4,4 % | 4,9 % |
| Övr | 1,9 % | 1,2 % | 2,3 % | 0,9 % | 0,9 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 88,9 % | 90,0 % | 91,0 % | 90,4 % | 90,4 % |
Valdeltagande i Hammarö 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hammarö 2018
Så skiljer sig Hammarö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 34,2 % i Hammarö mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,9
- L +1,1
- KD +0,2
- C +0,2
Svagare än i riket
- SD −4,4
- V −2,3
- MP −0,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hammarö, från 8,3 % till 13,2 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,8 % till 20,0 % (−5,8).
- M −5,8
- SD +4,8
- C +3,7
- S −3,6
- MP −2,0
- KD +1,8
- FI −1,5
- L +1,3
Valdeltagande i Hammarö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 91,0 %, vilket är 3,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hammarö på plats 15 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Hammarö är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,7 % i Skoghall till 93,5 % i Östra Bärstad-Rud.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mörmon (44,5 %) och sitt svagaste i Östra Bärstad-Rud (22,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hammarö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,0 % i kommunvalet mot 13,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- SD −4,2
- C −2,3
- M +2,0
- L +1,7
- S +1,5
- MP +1,4
- KD +0,4
- V +0,1
Största parti i Hammarö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hammarö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 90,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 90,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 91,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 90,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 88,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,0 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Hammarö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Hammarö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gunnarskär | S | 36,9 % | S | 40,0 % | 89,7 % |
| Haga | S | 43,2 % | S | 45,4 % | 88,1 % |
| Hallersrud | S | 30,0 % | S | 31,0 % | 91,4 % |
| Hammar | S | 32,9 % | S | 32,3 % | 92,7 % |
| Klöverud | S | 33,9 % | S | 36,6 % | 91,8 % |
| Lövnäs | M | 29,7 % | M | 34,6 % | 93,1 % |
| Mörmon | S | 44,5 % | S | 46,9 % | 84,5 % |
| Skoghall | S | 42,1 % | S | 45,0 % | 79,7 % |
| Östra Bärstad-Rud | M | 25,0 % | M | 31,6 % | 93,5 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018