Valresultat Hammarö 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hammarö med 37,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,5 %). Valdeltagandet var 90,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hammarö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Hammarö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,0 %
Röstberättigade
11 493
Avgivna röster
10 344
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2014 i Hammarö

Riksdagsvalet 2014 i Hammarö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 87637,7 %
MModeraterna2 65125,8 %
SDSverigedemokraterna8578,3 %
MPMiljöpartiet de gröna6276,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5405,3 %
CCenterpartiet5235,1 %
KDKristdemokraterna4904,8 %
VVänsterpartiet4704,6 %
FIFeministiskt initiativ1811,8 %
Övriga partier590,6 %

Landstingsvalet 2014 i Hammarö

Landstingsvalet 2014 i Hammarö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 28342,4 %
MModeraterna2 14921,3 %
KDKristdemokraterna6366,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5675,6 %
SDSverigedemokraterna5385,3 %
MPMiljöpartiet de gröna5305,3 %
VVänsterpartiet5095,0 %
CCenterpartiet4574,5 %
SjvVSjvV3763,7 %
Övriga partier450,4 %

Kommunvalet 2014 i Hammarö

Kommunvalet 2014 i Hammarö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 32442,5 %
MModeraterna2 08320,5 %
KDKristdemokraterna8178,0 %
MPMiljöpartiet de gröna7497,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6015,9 %
SDSverigedemokraterna5475,4 %
VVänsterpartiet5205,1 %
CCenterpartiet5105,0 %
Övriga partier270,3 %

Partiernas utveckling i Hammarö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hammarö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−5,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • MP
  • L
  • C
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hammarö per valår
Parti200620102014201820222026
S42,0 %35,1 %37,7 %34,2 %37,2 %31,4 %
M24,9 %31,5 %25,8 %20,0 %20,5 %24,5 %
SD2,3 %3,9 %8,3 %13,2 %16,1 %14,2 %
MP4,0 %5,8 %6,1 %4,1 %4,4 %4,9 %
L7,0 %7,5 %5,3 %6,6 %5,4 %6,0 %
C5,6 %4,5 %5,1 %8,8 %6,9 %7,5 %
KD6,6 %5,6 %4,8 %6,6 %5,2 %6,7 %
V5,8 %5,0 %4,6 %5,7 %3,4 %3,5 %
Övr1,9 %1,2 %2,3 %0,9 %0,9 %1,2 %
Valdeltagande85,0 %88,9 %90,0 %91,0 %90,4 %90,4 %

Valdeltagande i Hammarö 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hammarö 2014

Så skiljer sig Hammarö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 37,7 % i Hammarö mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,7
  • M +2,5
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • SD −4,5
  • FI −1,4
  • V −1,1
  • C −1,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hammarö, från 3,9 % till 8,3 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,5 % till 25,8 % (−5,7).

  • M −5,7
  • SD +4,5
  • S +2,6
  • FP −2,3
  • FI +1,4
  • KD −0,8
  • C +0,6
  • V −0,4

Valdeltagande i Hammarö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 90,0 %, vilket är 4,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hammarö på plats 10 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Hammarö är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,6 % i Skoghall till 92,8 % i Hammar.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mörmon (52,6 %) och sitt svagaste i Lövnäs (21,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 2 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hammarö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,5 % i kommunvalet mot 25,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.

  • M −5,3
  • S +4,8
  • KD +3,3
  • SD −3,0
  • MP +1,3
  • FP +0,6
  • V +0,5
  • C −0,1

Största parti i Hammarö sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hammarö i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hammarö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,4 %90,4 %
2022Socialdemokraterna37,2 %90,4 %
2018Socialdemokraterna34,2 %91,0 %
2014Socialdemokraterna37,7 %90,0 %
2010Socialdemokraterna35,1 %88,9 %
2006Socialdemokraterna42,0 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Hammarö 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hammarö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hammarö, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GunnarskärS40,4 %S44,8 %89,2 %
HagaS46,3 %S51,6 %87,1 %
HallersrudM34,1 %S33,4 %89,9 %
HammarS32,5 %S36,5 %92,8 %
KlöverudS35,3 %S42,1 %91,9 %
LövnäsM39,4 %M30,1 %92,0 %
MörmonS52,6 %S58,1 %84,4 %
SkoghallS51,4 %S54,3 %81,6 %

Utforska valdistrikten i Hammarö på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014