Valresultat Hammarö 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Hammarö med 35,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,7 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hammarö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,9 %
- Röstberättigade
- 11 233
- Avgivna röster
- 9 987
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2010 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 472 | 35,1 % |
| MModeraterna | 3 114 | 31,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 746 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 578 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 550 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 490 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 444 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 383 | 3,9 % |
| Övriga partier | 121 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 940 | 41,0 % |
| MModeraterna | 2 532 | 26,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 717 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 515 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 446 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 435 | 4,5 % |
| SjvVSjvV | 392 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 373 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 247 | 2,6 % |
| Övriga partier | 4 | 0,0 % |
Kommunvalet 2010 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 862 | 39,7 % |
| MModeraterna | 2 601 | 26,7 % |
| KDKristdemokraterna | 837 | 8,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 728 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 538 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 500 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 413 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 253 | 2,6 % |
| Övriga partier | 3 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Hammarö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hammarö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,9 procentenheter).
- S
- M
- L
- MP
- KD
- V
- C
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,0 % | 35,1 % | 37,7 % | 34,2 % | 37,2 % | 31,4 % |
| M | 24,9 % | 31,5 % | 25,8 % | 20,0 % | 20,5 % | 24,5 % |
| L | 7,0 % | 7,5 % | 5,3 % | 6,6 % | 5,4 % | 6,0 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 6,1 % | 4,1 % | 4,4 % | 4,9 % |
| KD | 6,6 % | 5,6 % | 4,8 % | 6,6 % | 5,2 % | 6,7 % |
| V | 5,8 % | 5,0 % | 4,6 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % |
| C | 5,6 % | 4,5 % | 5,1 % | 8,8 % | 6,9 % | 7,5 % |
| SD | 2,3 % | 3,9 % | 8,3 % | 13,2 % | 16,1 % | 14,2 % |
| Övr | 1,9 % | 1,2 % | 2,3 % | 0,9 % | 0,9 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 88,9 % | 90,0 % | 91,0 % | 90,4 % | 90,4 % |
Valdeltagande i Hammarö 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hammarö 2010
Så skiljer sig Hammarö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 35,1 % i Hammarö mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,4
- M +1,4
- FP +0,5
Svagare än i riket
- C −2,1
- SD −1,8
- MP −1,5
- V −0,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Hammarö, från 24,9 % till 31,5 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,0 % till 35,1 % (−6,9).
- S −6,9
- M +6,6
- MP +1,9
- SD +1,6
- C −1,1
- KD −1,1
- V −0,8
- FP +0,5
Valdeltagande i Hammarö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 88,9 %, vilket är 4,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hammarö på plats 11 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Hammarö är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,4 % i Skoghall till 91,9 % i Hammar.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skoghall (51,2 %) och sitt svagaste i Lövnäs (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 4 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hammarö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,7 % i kommunvalet mot 31,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- M −4,7
- S +4,6
- KD +3,0
- SD −1,3
- V −0,7
- C +0,7
- MP −0,3
- FP −0,1
Största parti i Hammarö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hammarö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 90,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 90,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 91,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 90,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 88,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,0 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Hammarö 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hammarö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gunnarskär | S | 37,2 % | S | 41,3 % | 89,5 % |
| Haga | S | 46,3 % | S | 50,6 % | 86,6 % |
| Hallersrud | M | 41,8 % | M | 36,9 % | 89,9 % |
| Hammar | M | 34,2 % | S | 33,7 % | 91,9 % |
| Klöverud | M | 35,4 % | S | 36,8 % | 90,6 % |
| Lövnäs | M | 46,1 % | M | 40,0 % | 91,6 % |
| Mörmon | S | 48,6 % | S | 53,9 % | 83,3 % |
| Skoghall | S | 51,2 % | S | 53,6 % | 79,4 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010