Valresultat Värmlands län 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Värmlands län med 38,7 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 84,1 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Värmlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,1 %
Röstberättigade
213 239
Avgivna röster
179 376
Kommuner i länet
16

Riksdagsvalet 2010 i Värmlands län

Riksdagsvalet 2010 i Värmlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna68 52038,7 %
MModeraterna45 57825,7 %
CCenterpartiet13 3797,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10 6526,0 %
VVänsterpartiet10 2315,8 %
MPMiljöpartiet de gröna9 9975,6 %
SDSverigedemokraterna8 5024,8 %
KDKristdemokraterna8 3124,7 %
Övriga partier2 0441,2 %

Landstingsvalet 2010 i Värmlands län

Landstingsvalet 2010 i Värmlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna71 08341,1 %
MModeraterna36 10820,9 %
CCenterpartiet14 7598,5 %
SjvVSjvV11 1366,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10 3256,0 %
VVänsterpartiet9 3145,4 %
MPMiljöpartiet de gröna7 6834,4 %
KDKristdemokraterna6 3273,7 %
SDSverigedemokraterna5 8983,4 %
Övriga partier2240,1 %

Kommunvalet 2010 i Värmlands län

Kommunvalet 2010 i Värmlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna71 13040,6 %
MModeraterna37 59521,5 %
CCenterpartiet21 46012,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10 8976,2 %
VVänsterpartiet9 4025,4 %
MPMiljöpartiet de gröna8 6234,9 %
KDKristdemokraterna6 1263,5 %
SDSverigedemokraterna6 0733,5 %
Övriga partier3 7092,1 %

Partiernas utveckling i Värmlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Värmlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • SD
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Värmlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S42,2 %38,7 %39,1 %33,9 %34,6 %31,1 %
M20,8 %25,7 %19,6 %16,4 %17,0 %20,1 %
C10,0 %7,5 %7,4 %9,3 %6,3 %6,1 %
L5,9 %6,0 %4,1 %4,4 %3,7 %4,4 %
V6,4 %5,8 %5,2 %6,9 %5,0 %5,8 %
MP3,8 %5,6 %5,2 %3,3 %3,6 %4,4 %
SD2,9 %4,8 %12,6 %18,0 %22,8 %19,7 %
KD5,8 %4,7 %4,0 %6,3 %5,8 %6,9 %
Övr2,1 %1,2 %2,8 %1,3 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande79,8 %84,1 %86,0 %87,3 %85,2 %85,2 %

Valdeltagande i Värmlands län 2006–2026

Länet mot riket.

788082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Värmlands län 2010

Så skiljer sig Värmlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 38,7 % i Värmlands län mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,0
  • C +1,0
  • V +0,2

Svagare än i riket

  • M −4,3
  • MP −1,7
  • FP −1,0
  • KD −0,9

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Värmlands län, från 20,8 % till 25,7 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,2 % till 38,7 % (−3,6).

  • M +4,9
  • S −3,6
  • C −2,5
  • SD +1,9
  • MP +1,9
  • KD −1,1
  • V −0,6
  • FP +0,1

Valdeltagande i Värmlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,1 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Värmlands län är indelad i 176 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 61,2 % i Sysslebäck till 92,7 % i Stockfallet.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Munkfors Centrala (66,0 %) och sitt svagaste i Östra Ämtervik (18,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 136, Moderaterna i 38, Centerpartiet i 2 av 176 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värmlands län är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,3 % i kommunvalet mot 7,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.

  • C +4,7
  • M −4,2
  • S +2,0
  • SD −1,3
  • KD −1,2
  • MP −0,7
  • V −0,4
  • FP +0,2

Största parti i Värmlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Värmlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Värmlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,1 %85,2 %
2022Socialdemokraterna34,6 %85,2 %
2018Socialdemokraterna33,9 %87,3 %
2014Socialdemokraterna39,1 %86,0 %
2010Socialdemokraterna38,7 %84,1 %
2006Socialdemokraterna42,2 %79,8 %

Valresultat per kommun i Värmlands län 2010

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Värmlands län, riksdagsvalet 2010
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
ArvikaS39,0 %82,1 %
EdaS43,0 %78,5 %
FilipstadS51,8 %82,6 %
ForshagaS47,2 %86,4 %
GrumsS48,8 %82,0 %
HagforsS53,6 %82,8 %
HammaröS35,1 %88,9 %
KarlstadS32,9 %86,1 %
KilS38,0 %85,2 %
KristinehamnS40,6 %84,6 %
MunkforsS56,1 %83,9 %
StorforsS50,8 %84,4 %
SunneS32,6 %83,4 %
SäffleS33,6 %82,3 %
TorsbyS44,3 %79,8 %
ÅrjängS31,7 %77,9 %

Andra län 2010

Valresultat för alla kommuner 2010