Valresultat Grums 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Grums med 48,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (53,1 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Grums ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Grums på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,0 %
Röstberättigade
7 193
Avgivna röster
5 899
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2010 i Grums

Riksdagsvalet 2010 i Grums: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 83848,8 %
MModeraterna1 21820,9 %
CCenterpartiet4267,3 %
SDSverigedemokraterna3175,4 %
VVänsterpartiet3105,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2243,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2153,7 %
KDKristdemokraterna1963,4 %
Övriga partier751,3 %

Landstingsvalet 2010 i Grums

Landstingsvalet 2010 i Grums: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 88750,7 %
MModeraterna98717,3 %
CCenterpartiet4477,8 %
SjvVSjvV3987,0 %
VVänsterpartiet2614,6 %
SDSverigedemokraterna2274,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1793,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1622,8 %
KDKristdemokraterna1372,4 %
Övriga partier110,2 %

Kommunvalet 2010 i Grums

Kommunvalet 2010 i Grums: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 05853,1 %
MModeraterna1 15820,1 %
CCenterpartiet71112,4 %
VVänsterpartiet2424,2 %
SDSverigedemokraterna2053,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1773,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1372,4 %
Övriga partier661,1 %

Partiernas utveckling i Grums 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Grums i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • V
  • L
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Grums per valår
Parti200620102014201820222026
S52,2 %48,8 %48,0 %41,2 %37,9 %33,5 %
M16,2 %20,9 %15,2 %12,8 %14,3 %16,8 %
C9,5 %7,3 %7,4 %7,0 %5,1 %4,3 %
SD2,6 %5,4 %14,9 %23,2 %29,4 %26,6 %
V6,4 %5,3 %4,3 %5,5 %4,3 %4,4 %
L3,2 %3,8 %2,4 %2,2 %1,8 %3,3 %
MP2,2 %3,7 %2,9 %1,7 %1,8 %2,4 %
KD5,4 %3,4 %3,0 %4,6 %4,4 %6,5 %
Övr2,1 %1,3 %2,0 %1,8 %1,0 %2,3 %
Valdeltagande77,6 %82,0 %84,5 %86,0 %84,1 %82,8 %

Valdeltagande i Grums 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Grums 2010

Så skiljer sig Grums från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 48,8 % i Grums mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 18,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +18,1
  • C +0,8

Svagare än i riket

  • M −9,1
  • MP −3,6
  • FP −3,2
  • KD −2,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Grums, från 16,2 % till 20,9 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 52,2 % till 48,8 % (−3,5).

  • M +4,7
  • S −3,5
  • SD +2,8
  • C −2,2
  • KD −2,1
  • MP +1,5
  • V −1,1
  • FP +0,6

Valdeltagande i Grums

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,0 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Grums på plats 241 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Grums är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Segmon till 83,7 % i Gamla Slottsbron.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gamla Slottsbron (59,0 %) och sitt svagaste i Värmskog (24,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 2 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Grums är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,4 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.

  • C +5,0
  • S +4,4
  • KD −2,7
  • SD −1,9
  • FP −1,5
  • V −1,1
  • M −0,8
  • MP −0,6

Största parti i Grums sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Grums i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Grums per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,5 %82,8 %
2022Socialdemokraterna37,9 %84,1 %
2018Socialdemokraterna41,2 %86,0 %
2014Socialdemokraterna48,0 %84,5 %
2010Socialdemokraterna48,8 %82,0 %
2006Socialdemokraterna52,2 %77,6 %

Valresultat per valdistrikt i Grums 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Grums. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Grums, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gamla SlottsbronS59,0 %S65,1 %83,7 %
Grums CentralaS51,1 %S58,4 %77,2 %
Grums NorraM31,6 %S29,8 %79,6 %
Grums SödraS56,9 %S63,6 %81,5 %
Grums VästraS58,6 %S60,8 %81,0 %
SegmonS45,0 %S46,2 %76,5 %
SlottsbronS50,8 %S56,9 %78,0 %
VärmskogM26,7 %C33,4 %76,6 %

Utforska valdistrikten i Grums på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010