Valresultat Grums 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Grums med 33,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,2 %). Valdeltagandet var 82,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Grums ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,8 %
- Röstberättigade
- 6 927
- Avgivna röster
- 5 736
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 898 | 33,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 503 | 26,6 % |
| MModeraterna | 950 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 366 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 249 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 242 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 188 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 137 | 2,4 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 57 | 1,0 % |
| Övriga partier | 71 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 139 | 38,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 153 | 20,5 % |
| MModeraterna | 1 024 | 18,2 % |
| KDKristdemokraterna | 372 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 251 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 243 | 4,3 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 228 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 96 | 1,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 74 | 1,3 % |
| Övriga partier | 40 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Grums — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Grums har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 328 | 41,2 % | 13(−2) |
| MModeraterna | 1 272 | 22,5 % | 7(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 196 | 21,2 % | 6(±0) |
| CCenterpartiet | 312 | 5,5 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 240 | 4,2 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 134 | 2,4 % | 1(±0) |
| KDKristdemokraterna | 126 | 2,2 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 45 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Grums 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Grums i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,2 % | 48,8 % | 48,0 % | 41,2 % | 37,9 % | 33,5 % |
| SD | 2,6 % | 5,4 % | 14,9 % | 23,2 % | 29,4 % | 26,6 % |
| M | 16,2 % | 20,9 % | 15,2 % | 12,8 % | 14,3 % | 16,8 % |
| KD | 5,4 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,6 % | 4,4 % | 6,5 % |
| V | 6,4 % | 5,3 % | 4,3 % | 5,5 % | 4,3 % | 4,4 % |
| C | 9,5 % | 7,3 % | 7,4 % | 7,0 % | 5,1 % | 4,3 % |
| L | 3,2 % | 3,8 % | 2,4 % | 2,2 % | 1,8 % | 3,3 % |
| MP | 2,2 % | 3,7 % | 2,9 % | 1,7 % | 1,8 % | 2,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 2,0 % | 1,8 % | 1,0 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 82,0 % | 84,5 % | 86,0 % | 84,1 % | 82,8 % |
Valdeltagande i Grums 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Grums 2026
Så skiljer sig Grums från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,6 % i Grums mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,1
- S +5,5
- Örebr +0,4
- KD +0,3
Svagare än i riket
- V −4,0
- MP −3,7
- M −3,1
- C −2,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Grums, från 14,3 % till 16,8 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,9 % till 33,5 % (−4,4).
- S −4,4
- SD −2,9
- M +2,5
- KD +2,1
- L +1,5
- Örebr +1,0
- C −0,8
- MP +0,6
Valdeltagande i Grums
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,8 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Grums på plats 224 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Grums är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 64,5 % i Grums Centrala till 76,7 % i Värmskog-Grums Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grums Västra (44,1 %) och sitt svagaste i Värmskog-Grums Norra (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Grums är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 41,2 % i kommunvalet mot 33,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- S +7,7
- M +5,7
- SD −5,4
- KD −4,2
- L −2,7
- C +1,2
- V −0,2
Största parti i Grums sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Grums i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 82,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 48,0 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 82,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Grums 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Grums. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Grums Centrala | S | 35,8 % | S | 44,4 % | 64,5 % |
| Grums Södra-Gamla Slottsbron | S | 40,4 % | S | 49,5 % | 71,0 % |
| Grums Västra | S | 44,1 % | S | 50,9 % | 68,6 % |
| Segmon-Slottsbron | SD | 30,9 % | S | 38,6 % | 67,7 % |
| Värmskog-Grums Norra | SD | 24,0 % | M | 32,9 % | 76,7 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026