Valresultat Sunne 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Sunne med 24,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,6 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sunne ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 10 238
- Avgivna röster
- 8 748
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 093 | 24,3 % |
| MModeraterna | 2 027 | 23,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 842 | 21,4 % |
| CCenterpartiet | 827 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 622 | 7,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 403 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 363 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 308 | 3,6 % |
| Övriga partier | 136 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 350 | 27,2 % |
| MModeraterna | 1 994 | 23,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 321 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 980 | 11,4 % |
| KDKristdemokraterna | 575 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 387 | 4,5 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 367 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 281 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 269 | 3,1 % |
| Övriga partier | 100 | 1,2 % |
Kommunvalet 2026 i Sunne — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Sunne har 41 mandat. Moderaterna fick flest, 11 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 9 och Centerpartiet med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 2 414 | 27,6 % | 11(+2) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 912 | 21,9 % | 9(±0) |
| CCenterpartiet | 1 409 | 16,1 % | 7(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 1 196 | 13,7 % | 6(±0) |
| HSHela Sunne | 533 | 6,1 % | 2(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 429 | 4,9 % | 2(−1) |
| VVänsterpartiet | 339 | 3,9 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 257 | 2,9 % | 1(±0) |
| KDKristdemokraterna | 223 | 2,6 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 30 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Sunne 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sunne i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har M gjort (+3,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,4 % | 32,6 % | 34,9 % | 28,6 % | 28,1 % | 24,3 % |
| M | 23,7 % | 27,4 % | 21,5 % | 17,6 % | 19,6 % | 23,5 % |
| SD | 2,5 % | 4,1 % | 12,6 % | 18,8 % | 24,4 % | 21,4 % |
| C | 19,9 % | 16,8 % | 13,7 % | 15,1 % | 9,5 % | 9,6 % |
| KD | 5,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 7,2 % |
| L | 5,1 % | 4,9 % | 4,0 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,7 % |
| V | 3,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,8 % | 3,4 % | 4,2 % |
| MP | 3,1 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,6 % | 3,1 % | 3,6 % |
| Övr | 1,7 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,4 % | 86,1 % | 87,4 % | 86,1 % | 85,4 % |
Valdeltagande i Sunne 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sunne 2026
Så skiljer sig Sunne från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 4,2 % i Sunne mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 4,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,9
- M +3,7
- C +2,6
- KD +1,0
Svagare än i riket
- V −4,2
- S −3,7
- MP −2,5
- L −0,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Sunne, från 19,6 % till 23,5 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,1 % till 24,3 % (−3,8).
- M +3,9
- S −3,8
- SD −3,1
- L +1,2
- V +0,9
- MP +0,5
- KD −0,1
- C +0,1
Valdeltagande i Sunne
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,4 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sunne på plats 113 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sunne är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Leran till 84,0 % i Västra Ämtervik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Brobyäng (34,4 %) och sitt svagaste i Östra Ämtervik (18,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sunne är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,7 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- SD −7,7
- C +6,5
- KD −4,7
- M +4,1
- S −2,4
- MP −0,6
- V −0,3
- L +0,2
Största parti i Sunne sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sunne i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,3 % | 85,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Sunne 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Sunne. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brobyäng | S | 34,4 % | S | 30,0 % | 74,0 % |
| Gräsmark | S | 23,7 % | C | 22,1 % | 77,8 % |
| Klockaregården | M | 29,0 % | M | 33,6 % | 74,0 % |
| Leran | S | 27,4 % | M | 29,5 % | 71,8 % |
| Lysvik | S | 24,7 % | S | 25,0 % | 81,5 % |
| Rottneros | SD | 33,3 % | M | 24,2 % | 82,5 % |
| Stöpafors | SD | 26,8 % | M | 26,7 % | 81,3 % |
| Södra Borgeby | M | 24,2 % | M | 30,2 % | 79,7 % |
| Västra Ämtervik | M | 22,4 % | C | 26,9 % | 84,0 % |
| Åmberg | M | 26,3 % | M | 29,5 % | 75,4 % |
| Östra Ämtervik | M | 23,7 % | M | 32,0 % | 83,5 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026