Valresultat Filipstad 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Filipstad med 33,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,6 %). Valdeltagandet var 79,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Filipstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,0 %
- Röstberättigade
- 7 410
- Avgivna röster
- 5 851
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 941 | 33,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 649 | 28,6 % |
| MModeraterna | 874 | 15,2 % |
| VVänsterpartiet | 380 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 300 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 174 | 3,0 % |
| CCenterpartiet | 171 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 124 | 2,2 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 84 | 1,5 % |
| Övriga partier | 61 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 199 | 38,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 122 | 19,6 % |
| MModeraterna | 1 031 | 18,0 % |
| VVänsterpartiet | 411 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 303 | 5,3 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 256 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 153 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 111 | 1,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 107 | 1,9 % |
| Övriga partier | 46 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Filipstad — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Filipstad har 25 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−5 sedan 2022), följt av Moderaterna med 6 och Sverigedemokraterna med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 536 | 43,6 % | 11(−5) |
| MModeraterna | 1 253 | 21,5 % | 6(−3) |
| SDSverigedemokraterna | 1 001 | 17,2 % | 4(−3) |
| VVänsterpartiet | 380 | 6,5 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 227 | 3,9 % | 1(−1) |
| CCenterpartiet | 155 | 2,7 % | 1(±0) |
| KDKristdemokraterna | 116 | 2,0 % | |
| MPMiljöpartiet de gröna | 108 | 1,9 % | |
| Övriga partier | 45 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Filipstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Filipstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- L
- C
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,7 % | 51,8 % | 46,2 % | 41,2 % | 36,7 % | 33,7 % |
| SD | 3,1 % | 6,2 % | 21,3 % | 25,6 % | 30,4 % | 28,6 % |
| M | 13,9 % | 18,6 % | 12,3 % | 12,0 % | 14,5 % | 15,2 % |
| V | 8,9 % | 8,2 % | 6,7 % | 7,2 % | 5,1 % | 6,6 % |
| KD | 3,5 % | 2,8 % | 2,1 % | 4,2 % | 4,9 % | 5,2 % |
| L | 4,2 % | 4,1 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,0 % |
| C | 5,9 % | 3,8 % | 3,9 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,0 % |
| Övr | 1,6 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,2 % | 1,2 % | 2,5 % |
| MP | 2,2 % | 3,6 % | 3,0 % | 1,4 % | 1,6 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 76,9 % | 82,6 % | 83,5 % | 83,6 % | 80,4 % | 79,0 % |
Valdeltagande i Filipstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Filipstad 2026
Så skiljer sig Filipstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 28,6 % i Filipstad mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,2
- S +5,7
- Örebr +0,9
Svagare än i riket
- M −4,7
- C −4,1
- MP −4,0
- L −2,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Filipstad, från 5,1 % till 6,6 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,7 % till 33,7 % (−3,0).
- S −3,0
- SD −1,7
- V +1,5
- Örebr +1,5
- M +0,6
- L +0,6
- MP +0,5
- KD +0,3
Valdeltagande i Filipstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 79,0 %, vilket är 5,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Filipstad på plats 282 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Filipstad är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Filipstads västra till 79,4 % i Lesjöfors.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lesjöfors (38,5 %) och sitt svagaste i Filipstads norra (29,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Filipstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,2 % i kommunvalet mot 28,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,4 procentenheter.
- SD −11,4
- S +9,9
- M +6,3
- KD −3,2
- L +0,9
- V −0,1
Största parti i Filipstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Filipstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 79,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 83,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,2 % | 83,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,7 % | 76,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Filipstad 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Filipstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Filipstads norra | SD | 30,1 % | S | 40,0 % | 75,0 % |
| Filipstads södra | S | 32,7 % | S | 43,0 % | 74,0 % |
| Filipstads västra | S | 35,8 % | S | 44,9 % | 73,2 % |
| Filipstads östra | S | 33,2 % | S | 45,2 % | 79,0 % |
| Lesjöfors | S | 38,5 % | S | 44,2 % | 79,4 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026