Valresultat Kristinehamn 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kristinehamn med 32,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,6 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristinehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 18 880
- Avgivna röster
- 16 028
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 135 | 32,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 275 | 20,7 % |
| MModeraterna | 2 851 | 18,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 059 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 963 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 852 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 804 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 620 | 3,9 % |
| Övriga partier | 257 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 952 | 31,7 % |
| MModeraterna | 3 029 | 19,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 432 | 15,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 186 | 7,6 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 1 022 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 002 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 765 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 688 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 447 | 2,9 % |
| Övriga partier | 82 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Kristinehamn — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Kristinehamn har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Sverigedemokraterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 504 | 28,6 % | 12(−2) |
| MModeraterna | 3 766 | 23,9 % | 10(+3) |
| SDSverigedemokraterna | 2 443 | 15,5 % | 7(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 689 | 10,7 % | 4(−1) |
| VVänsterpartiet | 1 188 | 7,6 % | 3(±0) |
| CCenterpartiet | 922 | 5,9 % | 2(−1) |
| KDKristdemokraterna | 636 | 4,0 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 558 | 3,5 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 21 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Kristinehamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristinehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % | 40,6 % | 41,2 % | 34,1 % | 36,3 % | 32,5 % |
| SD | 2,5 % | 4,5 % | 11,4 % | 18,0 % | 23,2 % | 20,7 % |
| M | 20,4 % | 25,4 % | 19,3 % | 16,0 % | 14,9 % | 18,0 % |
| V | 7,3 % | 6,3 % | 5,6 % | 7,6 % | 5,7 % | 6,7 % |
| KD | 5,5 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 6,1 % |
| C | 8,6 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,8 % | 5,9 % | 5,4 % |
| L | 6,4 % | 6,1 % | 4,8 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,1 % |
| MP | 3,6 % | 5,5 % | 5,1 % | 3,0 % | 3,2 % | 3,9 % |
| Övr | 1,9 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,6 % | 86,1 % | 86,8 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Kristinehamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristinehamn 2026
Så skiljer sig Kristinehamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 32,5 % i Kristinehamn mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,5
- SD +3,2
Svagare än i riket
- MP −2,2
- M −1,8
- V −1,7
- C −1,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Kristinehamn, från 14,9 % till 18,0 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,3 % till 32,5 % (−3,9).
- S −3,9
- M +3,2
- SD −2,5
- KD +1,1
- V +1,0
- MP +0,7
- C −0,6
- L +0,5
Valdeltagande i Kristinehamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,9 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kristinehamn på plats 135 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristinehamn är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,2 % i Innerstaden till 90,0 % i Ölme.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Innerstaden (43,4 %) och sitt svagaste i Kristinehamn södra (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 1 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristinehamn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,9 % i kommunvalet mot 18,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- M +5,9
- L +5,7
- SD −5,2
- S −3,8
- KD −2,0
- V +0,9
- C +0,5
- MP −0,4
Största parti i Kristinehamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kristinehamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristinehamn 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Kristinehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björneborg | S | 35,1 % | S | 34,9 % | 79,1 % |
| Djurgården | S | 35,0 % | S | 28,2 % | 86,5 % |
| Enserud | S | 39,0 % | S | 36,7 % | 76,1 % |
| Fältet | S | 31,1 % | S | 26,5 % | 84,1 % |
| Innerstaden | S | 43,4 % | S | 40,9 % | 71,2 % |
| Kristinehamn nord-östra | S | 32,2 % | S | 26,8 % | 83,1 % |
| Kristinehamn norra | S | 31,4 % | S | 26,7 % | 85,6 % |
| Kristinehamn södra | SD | 25,7 % | M | 31,6 % | 82,0 % |
| Kristinehamn östra | S | 35,0 % | S | 30,6 % | 86,1 % |
| Kurlanda | S | 27,7 % | S | 24,2 % | 81,3 % |
| Stenstaliden | S | 34,3 % | S | 31,1 % | 79,6 % |
| Strand | S | 30,8 % | M | 30,0 % | 89,3 % |
| Södermalm | S | 37,8 % | S | 36,3 % | 78,9 % |
| Ölme | S | 24,3 % | M | 22,1 % | 90,0 % |
| Östra Vålösundet | S | 30,1 % | M | 33,6 % | 82,3 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026