Valresultat Kristinehamn 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kristinehamn med 43,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 81,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristinehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,2 %
- Röstberättigade
- 18 815
- Avgivna röster
- 15 285
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 578 | 43,8 % |
| MModeraterna | 3 070 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 1 284 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 094 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 959 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 829 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 535 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 377 | 2,5 % |
| Övriga partier | 285 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 321 | 36,0 % |
| SJVVSJVV | 2 645 | 17,9 % |
| MModeraterna | 2 370 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 1 399 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 930 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 833 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 575 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 335 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 293 | 2,0 % |
| Övriga partier | 59 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 069 | 33,7 % |
| MModeraterna | 4 454 | 29,6 % |
| CCenterpartiet | 1 517 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 986 | 6,6 % |
| SjvVSjvV | 924 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 829 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 553 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 361 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 309 | 2,1 % |
| Övriga partier | 41 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Kristinehamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristinehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- L
- KD
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % | 40,6 % | 41,2 % | 34,1 % | 36,3 % | 32,5 % |
| M | 20,4 % | 25,4 % | 19,3 % | 16,0 % | 14,9 % | 18,0 % |
| C | 8,6 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,8 % | 5,9 % | 5,4 % |
| V | 7,3 % | 6,3 % | 5,6 % | 7,6 % | 5,7 % | 6,7 % |
| L | 6,4 % | 6,1 % | 4,8 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,1 % |
| KD | 5,5 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 6,1 % |
| MP | 3,6 % | 5,5 % | 5,1 % | 3,0 % | 3,2 % | 3,9 % |
| SD | 2,5 % | 4,5 % | 11,4 % | 18,0 % | 23,2 % | 20,7 % |
| Övr | 1,9 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,6 % | 86,1 % | 86,8 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Kristinehamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristinehamn 2006
Så skiljer sig Kristinehamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 43,8 % i Kristinehamn mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,6
- V +1,5
- C +0,7
Svagare än i riket
- M −5,6
- MP −1,6
- FP −1,1
- KD −1,1
Valdeltagande i Kristinehamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,2 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kristinehamn på plats 103 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristinehamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,3 % i Innerstaden till 89,8 % i Djurgården.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Björneborg (60,9 %) och sitt svagaste i Rudskoga (27,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Centerpartiet i 1 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristinehamn är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 33,7 % i kommunvalet mot 43,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,1 procentenheter.
- S −10,1
- M +9,2
- KD −1,8
- C +1,5
- MP −1,2
- FP −0,9
- V −0,7
Största parti i Kristinehamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kristinehamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristinehamn 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Kristinehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björneborg | S | 60,9 % | S | 54,2 % | 78,1 % |
| Broängen-Stenfallet | S | 46,3 % | S | 36,7 % | 77,7 % |
| Bäckhammar-Nybble | S | 34,0 % | M | 27,8 % | 81,5 % |
| Djurgården | S | 39,3 % | M | 41,2 % | 89,8 % |
| Enserud | S | 49,1 % | S | 36,7 % | 79,4 % |
| Fältet-Landa | S | 39,4 % | M | 34,5 % | 83,2 % |
| Innerstaden | S | 43,5 % | S | 36,8 % | 71,3 % |
| Kurlanda-Skäringsbol | S | 46,9 % | S | 33,0 % | 78,0 % |
| Malmen | S | 50,9 % | S | 44,8 % | 78,9 % |
| Rudskoga | C | 30,2 % | C | 34,7 % | 83,8 % |
| Sanna | S | 49,7 % | S | 41,8 % | 77,7 % |
| Stenstaliden-Sandfallet | S | 49,1 % | S | 36,3 % | 80,4 % |
| Strand-Ålkärr | S | 50,5 % | S | 35,6 % | 86,0 % |
| Södermalm-Smedby | S | 48,6 % | S | 34,7 % | 81,1 % |
| Varnum | S | 34,3 % | M | 33,8 % | 84,9 % |
| Villastaden-Marielund | S | 44,8 % | S | 34,7 % | 86,1 % |
| Ölme | S | 29,1 % | M | 30,5 % | 83,9 % |
| Östermalm | S | 48,4 % | M | 34,6 % | 85,3 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006