Valresultat Munkfors 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Munkfors med 56,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (48,7 %). Valdeltagandet var 79,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,8 %
- Röstberättigade
- 3 144
- Avgivna röster
- 2 509
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 384 | 56,1 % |
| CCenterpartiet | 241 | 9,8 % |
| MModeraterna | 234 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 222 | 9,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 136 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 79 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 68 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 56 | 2,3 % |
| Övriga partier | 46 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 481 | 60,4 % |
| CCenterpartiet | 284 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 201 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 145 | 5,9 % |
| MModeraterna | 133 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 63 | 2,6 % |
| SJVVSJVV | 61 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 38 | 1,5 % |
| KDKristdemokraterna | 37 | 1,5 % |
| Övriga partier | 7 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 208 | 48,7 % |
| CCenterpartiet | 521 | 21,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 379 | 15,3 % |
| VVänsterpartiet | 226 | 9,1 % |
| MModeraterna | 56 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 47 | 1,9 % |
| Övriga partier | 42 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Munkfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Munkfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- L
- SD
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,1 % | 56,1 % | 58,1 % | 52,2 % | 44,0 % | 39,3 % |
| C | 9,8 % | 7,3 % | 6,2 % | 8,1 % | 5,6 % | 4,5 % |
| M | 9,5 % | 11,8 % | 9,7 % | 8,3 % | 10,3 % | 14,0 % |
| V | 9,0 % | 6,6 % | 4,6 % | 6,1 % | 5,1 % | 5,7 % |
| L | 5,5 % | 5,9 % | 3,5 % | 2,9 % | 2,4 % | 3,4 % |
| SD | 3,2 % | 4,9 % | 11,4 % | 15,4 % | 24,9 % | 22,6 % |
| KD | 2,8 % | 2,9 % | 2,0 % | 3,9 % | 4,4 % | 5,2 % |
| MP | 2,3 % | 2,6 % | 2,1 % | 1,4 % | 2,1 % | 3,2 % |
| Övr | 1,9 % | 1,9 % | 2,5 % | 1,6 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 83,9 % | 85,1 % | 85,1 % | 84,0 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Munkfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Munkfors 2006
Så skiljer sig Munkfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 56,1 % i Munkfors mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 20,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +20,9
- V +3,2
- C +1,9
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −16,6
- KD −3,9
- MP −2,9
- FP −2,0
Valdeltagande i Munkfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,8 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Munkfors på plats 162 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Munkfors är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,9 % i Munkfors Centrala till 81,2 % i Munkfors Västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Munkfors Centrala (64,2 %) och sitt svagaste i Munkfors Södra (36,7 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,0 % i kommunvalet mot 9,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,2 procentenheter.
- C +11,2
- FP +9,8
- S −7,4
- M −7,2
- SD −1,3
- V +0,1
Största parti i Munkfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Munkfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 58,1 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 56,1 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,1 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Munkfors 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Munkfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Munkfors Centrala | S | 64,2 % | S | 57,1 % | 78,9 % |
| Munkfors Södra | S | 36,7 % | C | 39,8 % | 80,2 % |
| Munkfors Västra | S | 52,1 % | S | 43,7 % | 81,2 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006