Valresultat Grums 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Grums med 52,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,3 %). Valdeltagandet var 77,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Grums ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,6 %
- Röstberättigade
- 7 231
- Avgivna röster
- 5 610
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 881 | 52,2 % |
| MModeraterna | 895 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 524 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 352 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 299 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 179 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 145 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 123 | 2,2 % |
| Övriga partier | 118 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 776 | 51,3 % |
| MModeraterna | 682 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 592 | 10,9 % |
| SJVVSJVV | 404 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 320 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 239 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 162 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 132 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 91 | 1,7 % |
| Övriga partier | 17 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 798 | 50,3 % |
| MModeraterna | 809 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 674 | 12,1 % |
| GMGM | 428 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 274 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 195 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 148 | 2,7 % |
| ÖVRövriga partier | 101 | 1,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 72 | 1,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 59 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Grums 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Grums i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,2 % | 48,8 % | 48,0 % | 41,2 % | 37,9 % | 33,5 % |
| M | 16,2 % | 20,9 % | 15,2 % | 12,8 % | 14,3 % | 16,8 % |
| C | 9,5 % | 7,3 % | 7,4 % | 7,0 % | 5,1 % | 4,3 % |
| V | 6,4 % | 5,3 % | 4,3 % | 5,5 % | 4,3 % | 4,4 % |
| KD | 5,4 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,6 % | 4,4 % | 6,5 % |
| L | 3,2 % | 3,8 % | 2,4 % | 2,2 % | 1,8 % | 3,3 % |
| SD | 2,6 % | 5,4 % | 14,9 % | 23,2 % | 29,4 % | 26,6 % |
| MP | 2,2 % | 3,7 % | 2,9 % | 1,7 % | 1,8 % | 2,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 2,0 % | 1,8 % | 1,0 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 82,0 % | 84,5 % | 86,0 % | 84,1 % | 82,8 % |
Valdeltagande i Grums 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Grums 2006
Så skiljer sig Grums från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 52,2 % i Grums mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 17,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +17,0
- C +1,6
- V +0,5
Svagare än i riket
- M −9,8
- FP −4,3
- MP −2,9
- KD −1,2
Valdeltagande i Grums
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,6 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Grums på plats 232 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Grums är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,3 % i Slottsbron till 82,1 % i Grums 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grums 5 (61,1 %) och sitt svagaste i Värmskog (26,7 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Grums är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 9,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- C +2,6
- KD −1,9
- S −1,9
- M −1,7
- V −1,5
- FP −0,6
Största parti i Grums sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Grums i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 82,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 48,0 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 82,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Grums 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Grums. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Borgvik | S | 40,5 % | S | 36,4 % | 82,0 % |
| Grums 1 | S | 58,1 % | S | 58,2 % | 77,0 % |
| Grums 2 | S | 59,8 % | S | 57,7 % | 77,2 % |
| Grums 3 | S | 57,3 % | S | 55,7 % | 76,0 % |
| Grums 4 | S | 28,1 % | C | 33,2 % | 81,5 % |
| Grums 5 | S | 61,1 % | S | 61,7 % | 82,1 % |
| Segmon | S | 48,3 % | S | 43,5 % | 76,8 % |
| Slottsbron | S | 55,8 % | S | 53,2 % | 71,3 % |
| Värmskog | S | 26,7 % | S | 26,0 % | 77,2 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006