Valresultat Arvika 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Arvika med 42,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,1 %). Valdeltagandet var 76,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Arvika på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
76,9 %
Röstberättigade
20 133
Avgivna röster
15 492
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2006 i Arvika

Riksdagsvalet 2006 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 40042,1 %
MModeraterna2 78718,3 %
CCenterpartiet1 70511,2 %
VVänsterpartiet1 0256,7 %
KDKristdemokraterna8315,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8285,4 %
MPMiljöpartiet de gröna7074,7 %
SDSverigedemokraterna6034,0 %
Övriga partier3082,0 %

Landstingsvalet 2006 i Arvika

Landstingsvalet 2006 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 77145,0 %
MModeraterna2 24314,9 %
CCenterpartiet1 58710,5 %
VVänsterpartiet1 0577,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9786,5 %
SJVVSJVV6524,3 %
KDKristdemokraterna6274,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5453,6 %
SDSverigedemokraterna5403,6 %
Övriga partier490,3 %

Kommunvalet 2006 i Arvika

Kommunvalet 2006 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 31847,1 %
MModeraterna2 39315,4 %
CCenterpartiet1 75411,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0646,9 %
VVänsterpartiet1 0446,7 %
SDSverigedemokraterna6704,3 %
MPMiljöpartiet de gröna6464,2 %
KDKristdemokraterna5683,7 %
Övriga partier620,4 %

Partiernas utveckling i Arvika 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arvika per valår
Parti200620102014201820222026
S42,1 %39,0 %39,4 %34,0 %34,9 %32,0 %
M18,3 %23,6 %17,6 %15,1 %16,9 %20,2 %
C11,2 %8,4 %7,9 %9,4 %6,0 %5,3 %
V6,7 %6,5 %6,1 %8,3 %5,4 %5,6 %
KD5,5 %4,3 %3,7 %5,7 %5,5 %6,5 %
L5,4 %5,5 %3,5 %3,6 %2,9 %3,7 %
MP4,7 %6,3 %5,1 %3,6 %4,2 %5,5 %
SD4,0 %5,4 %13,8 %18,5 %23,3 %19,8 %
Övr2,0 %1,0 %3,0 %1,7 %0,9 %1,5 %
Valdeltagande76,9 %82,1 %84,6 %85,9 %84,6 %84,5 %

Valdeltagande i Arvika 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arvika 2006

Så skiljer sig Arvika från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 18,3 % i Arvika mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,9
  • C +3,3
  • SD +1,0
  • V +0,9

Svagare än i riket

  • M −7,7
  • FP −2,1
  • KD −1,2
  • MP −0,5

Valdeltagande i Arvika

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,9 %, vilket är 3,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Arvika på plats 245 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Arvika är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,6 % i Solberga Arvika till 87,2 % i Taserud Arvika.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rosendal Arvika (52,7 %) och sitt svagaste i Vikene Brunnskog (27,5 %). Partiet var största parti i samtliga 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvika är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 47,1 % i kommunvalet mot 42,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.

  • S +5,0
  • M −2,9
  • KD −1,8
  • FP +1,4
  • MP −0,5
  • SD +0,3
  • C +0,1
  • V −0,0

Största parti i Arvika sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arvika i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arvika per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,0 %84,5 %
2022Socialdemokraterna34,9 %84,6 %
2018Socialdemokraterna34,0 %85,9 %
2014Socialdemokraterna39,4 %84,6 %
2010Socialdemokraterna39,0 %82,1 %
2006Socialdemokraterna42,1 %76,9 %

Valresultat per valdistrikt i Arvika 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Arvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arvika, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Agneteberg ArvikaS48,3 %S54,0 %75,9 %
Degerängen ArvikaS48,0 %S55,5 %75,5 %
Dottevik ArvikaS33,0 %S41,0 %78,5 %
Edane BrunnskogS39,4 %S41,7 %78,6 %
GlavaS43,2 %S47,8 %75,1 %
GunnarskogS36,1 %S40,0 %80,7 %
Gunnarskog-BogenS39,3 %S40,4 %79,2 %
Haga ArvikaS39,9 %S49,8 %76,6 %
Jössefors ArvikaS43,8 %S48,6 %75,1 %
MangskogS33,8 %S37,3 %77,8 %
Minneberg ArvikaS40,4 %S46,1 %72,1 %
NyS42,2 %S46,0 %75,8 %
Rosendal ArvikaS52,7 %S57,8 %79,9 %
Solberga ArvikaS46,1 %S51,6 %66,6 %
Solvik ArvikaS41,0 %S47,1 %80,8 %
Stavnäs-HögerudS35,0 %S36,2 %79,9 %
Styckåsen ArvikaS51,6 %S58,0 %73,4 %
Taserud ArvikaS41,1 %S52,9 %87,2 %
Vikene BrunnskogS27,5 %S31,7 %80,7 %
ÄlgåS46,1 %S47,7 %79,7 %

Utforska valdistrikten i Arvika på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006