Valresultat Arvika 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Arvika med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Arvika på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,6 %
Röstberättigade
19 885
Avgivna röster
16 818
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2022 i Arvika

Riksdagsvalet 2022 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 79634,9 %
SDSverigedemokraterna3 85923,3 %
MModeraterna2 80416,9 %
CCenterpartiet9916,0 %
KDKristdemokraterna9205,5 %
VVänsterpartiet9015,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6934,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4842,9 %
Övriga partier1450,9 %

Regionvalet 2022 i Arvika

Regionvalet 2022 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 13237,5 %
MModeraterna2 80917,2 %
SDSverigedemokraterna2 45515,0 %
KDKristdemokraterna1 1066,8 %
VVänsterpartiet1 0836,6 %
CCenterpartiet9315,7 %
SVSjukvårdspartiet i Värmland6153,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4953,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4082,5 %
VärmlVärmlandslistan2751,7 %
Övriga partier350,2 %

Kommunvalet 2022 i Arvika

Kommunvalet 2022 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 06636,6 %
MModeraterna3 33620,1 %
SDSverigedemokraterna2 21913,4 %
ArvikArvikapartiet1 1817,1 %
CCenterpartiet1 1186,7 %
VVänsterpartiet9775,9 %
KDKristdemokraterna7504,5 %
MPMiljöpartiet de gröna5083,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4052,4 %
Övriga partier310,2 %

Partiernas utveckling i Arvika 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arvika per valår
Parti200620102014201820222026
S42,1 %39,0 %39,4 %34,0 %34,9 %32,0 %
SD4,0 %5,4 %13,8 %18,5 %23,3 %19,8 %
M18,3 %23,6 %17,6 %15,1 %16,9 %20,2 %
C11,2 %8,4 %7,9 %9,4 %6,0 %5,3 %
KD5,5 %4,3 %3,7 %5,7 %5,5 %6,5 %
V6,7 %6,5 %6,1 %8,3 %5,4 %5,6 %
MP4,7 %6,3 %5,1 %3,6 %4,2 %5,5 %
L5,4 %5,5 %3,5 %3,6 %2,9 %3,7 %
Övr2,0 %1,0 %3,0 %1,7 %0,9 %1,5 %
Valdeltagande76,9 %82,1 %84,6 %85,9 %84,6 %84,5 %

Valdeltagande i Arvika 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arvika 2022

Så skiljer sig Arvika från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 34,9 % i Arvika mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,6
  • SD +2,7
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • M −2,2
  • L −1,7
  • V −1,3
  • MP −0,9

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Arvika, från 18,5 % till 23,3 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,4 % till 6,0 % (−3,5).

  • SD +4,7
  • C −3,5
  • V −2,9
  • M +1,8
  • S +0,9
  • L −0,7
  • MP +0,6
  • KD −0,1

Valdeltagande i Arvika

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,6 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Arvika på plats 169 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Arvika är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,7 % i Solberga Arvika till 91,0 % i Taserud Arvika.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Styckåsen Arvika (46,1 %) och sitt svagaste i Gunnarskog-Bogen (26,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 2 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvika är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 23,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.

  • SD −9,9
  • M +3,2
  • S +1,6
  • MP −1,1
  • KD −1,0
  • C +0,8
  • V +0,5

Största parti i Arvika sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arvika i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arvika per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,0 %84,5 %
2022Socialdemokraterna34,9 %84,6 %
2018Socialdemokraterna34,0 %85,9 %
2014Socialdemokraterna39,4 %84,6 %
2010Socialdemokraterna39,0 %82,1 %
2006Socialdemokraterna42,1 %76,9 %

Valresultat per valdistrikt i Arvika 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Arvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arvika, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Agneteberg ArvikaS35,3 %S38,2 %78,1 %
Degerängen ArvikaS45,4 %S49,3 %80,1 %
Dottevik ArvikaS32,5 %S34,9 %80,3 %
Edane-Mangskog-VikeneS31,0 %S33,0 %85,7 %
GlavaS33,9 %S33,3 %82,3 %
Gunnarskog-BogenSD30,2 %S24,3 %82,6 %
Haga ArvikaS36,2 %S38,6 %85,4 %
Jössefors ArvikaS30,8 %S32,4 %85,6 %
Minneberg ArvikaS34,9 %S36,0 %77,1 %
Rosendal ArvikaS42,7 %S43,9 %83,7 %
Solberga ArvikaS43,1 %S42,1 %71,7 %
Solvik ArvikaS33,6 %S38,8 %87,2 %
Stavnäs-HögerudS30,2 %S29,9 %86,5 %
Styckåsen ArvikaS46,1 %S46,8 %76,2 %
Taserud ArvikaS40,2 %S42,6 %91,0 %
Älgå-NySD30,4 %S32,4 %84,8 %

Utforska valdistrikten i Arvika på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022