Valresultat Arvika 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Arvika med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,2 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 19 979
- Avgivna röster
- 17 167
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2018 i Arvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 765 | 34,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 145 | 18,5 % |
| MModeraterna | 2 566 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 1 601 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 416 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 961 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 608 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 605 | 3,6 % |
| Övriga partier | 294 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2018 i Arvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 163 | 36,8 % |
| MModeraterna | 2 435 | 14,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 064 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 1 670 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 343 | 8,0 % |
| SjvVSjvV | 960 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 792 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 577 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 548 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 181 | 1,1 % |
| Övriga partier | 31 | 0,2 % |
Kommunvalet 2018 i Arvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 677 | 39,2 % |
| MModeraterna | 3 129 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 2 124 | 12,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 037 | 12,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 151 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 574 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 519 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 484 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 319 | 1,9 % |
| Övriga partier | 27 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Arvika 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,1 % | 39,0 % | 39,4 % | 34,0 % | 34,9 % | 32,0 % |
| SD | 4,0 % | 5,4 % | 13,8 % | 18,5 % | 23,3 % | 19,8 % |
| M | 18,3 % | 23,6 % | 17,6 % | 15,1 % | 16,9 % | 20,2 % |
| C | 11,2 % | 8,4 % | 7,9 % | 9,4 % | 6,0 % | 5,3 % |
| V | 6,7 % | 6,5 % | 6,1 % | 8,3 % | 5,4 % | 5,6 % |
| KD | 5,5 % | 4,3 % | 3,7 % | 5,7 % | 5,5 % | 6,5 % |
| MP | 4,7 % | 6,3 % | 5,1 % | 3,6 % | 4,2 % | 5,5 % |
| L | 5,4 % | 5,5 % | 3,5 % | 3,6 % | 2,9 % | 3,7 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 3,0 % | 1,7 % | 0,9 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,9 % | 82,1 % | 84,6 % | 85,9 % | 84,6 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Arvika 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arvika 2018
Så skiljer sig Arvika från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 34,0 % i Arvika mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,7
- SD +1,0
- C +0,8
- V +0,3
Svagare än i riket
- M −4,7
- L −1,9
- MP −0,8
- KD −0,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Arvika, från 13,8 % till 18,5 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,4 % till 34,0 % (−5,4).
- S −5,4
- SD +4,7
- M −2,5
- V +2,3
- KD +1,9
- C +1,5
- FI −1,5
- MP −1,5
Valdeltagande i Arvika
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,9 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Arvika på plats 216 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Arvika är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Solberga Arvika till 90,5 % i Taserud Arvika.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Styckåsen Arvika (43,2 %) och sitt svagaste i Gunnarskog-Bogen (25,6 %). Partiet var största parti i samtliga 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvika är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,0 % i kommunvalet mot 18,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.
- SD −6,6
- S +5,2
- M +3,2
- C +3,0
- KD −2,8
- V −1,6
- MP −0,5
- L −0,2
Största parti i Arvika sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arvika i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 84,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,1 % | 76,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Arvika 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Arvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Agneteberg Arvika | S | 37,4 % | S | 43,3 % | 80,7 % |
| Degerängen Arvika | S | 41,5 % | S | 47,1 % | 83,3 % |
| Dottevik Arvika | S | 31,1 % | S | 39,5 % | 85,9 % |
| Edane-Mangskog-Vikene | S | 31,4 % | S | 36,6 % | 86,4 % |
| Glava | S | 35,0 % | S | 37,0 % | 82,8 % |
| Gunnarskog-Bogen | S | 25,6 % | C | 35,0 % | 85,1 % |
| Haga Arvika | S | 35,8 % | S | 40,6 % | 86,8 % |
| Jössefors Arvika | S | 31,8 % | S | 36,7 % | 87,7 % |
| Minneberg Arvika | S | 34,4 % | S | 38,0 % | 79,2 % |
| Rosendal Arvika | S | 40,6 % | S | 44,3 % | 85,2 % |
| Solberga Arvika | S | 36,7 % | S | 41,7 % | 76,3 % |
| Solvik Arvika | S | 29,6 % | S | 40,9 % | 89,2 % |
| Stavnäs-Högerud | S | 29,4 % | S | 34,4 % | 88,3 % |
| Styckåsen Arvika | S | 43,2 % | S | 46,4 % | 80,8 % |
| Taserud Arvika | S | 37,5 % | S | 46,2 % | 90,5 % |
| Älgå-Ny | S | 33,1 % | S | 38,0 % | 84,4 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018