Valresultat Torsby 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Torsby med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Torsby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,7 %
Röstberättigade
9 099
Avgivna röster
7 616
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2018 i Torsby

Riksdagsvalet 2018 i Torsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 66435,5 %
SDSverigedemokraterna1 61021,4 %
MModeraterna1 04713,9 %
CCenterpartiet84211,2 %
VVänsterpartiet4906,5 %
KDKristdemokraterna3875,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2313,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1391,9 %
Övriga partier991,3 %

Landstingsvalet 2018 i Torsby

Landstingsvalet 2018 i Torsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 76036,5 %
SDSverigedemokraterna1 07914,3 %
MModeraterna98313,0 %
CCenterpartiet95112,6 %
SjvVSjvV5677,5 %
VVänsterpartiet4826,4 %
KDKristdemokraterna3414,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2323,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1241,6 %
Övriga partier400,5 %

Kommunvalet 2018 i Torsby

Kommunvalet 2018 i Torsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 84237,2 %
CCenterpartiet1 22516,1 %
MModeraterna1 20015,7 %
SDSverigedemokraterna1 12714,8 %
VVänsterpartiet5737,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3254,3 %
KDKristdemokraterna1912,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1191,6 %
Övriga partier280,4 %

Partiernas utveckling i Torsby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Torsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Torsby per valår
Parti200620102014201820222026
S44,9 %44,3 %43,5 %35,5 %32,8 %29,9 %
SD3,0 %4,2 %14,4 %21,4 %28,9 %24,3 %
M21,3 %24,3 %17,3 %13,9 %16,2 %20,5 %
C11,8 %8,8 %8,9 %11,2 %5,9 %5,6 %
V8,4 %7,2 %5,8 %6,5 %4,2 %3,8 %
KD3,8 %3,1 %2,8 %5,2 %6,4 %7,6 %
L3,2 %3,5 %2,5 %3,1 %2,3 %3,6 %
MP2,3 %2,8 %2,7 %1,9 %2,1 %2,6 %
Övr1,4 %1,8 %2,0 %1,3 %1,2 %2,1 %
Valdeltagande76,4 %79,8 %81,3 %83,7 %83,2 %81,7 %

Valdeltagande i Torsby 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Torsby 2018

Så skiljer sig Torsby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 35,5 % i Torsby mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,2
  • SD +3,9
  • C +2,6

Svagare än i riket

  • M −5,9
  • MP −2,6
  • L −2,4
  • V −1,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Torsby, från 14,4 % till 21,4 % (+7,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,5 % till 35,5 % (−8,0).

  • S −8,0
  • SD +7,1
  • M −3,4
  • C +2,3
  • KD +2,3
  • FI −1,0
  • MP −0,9
  • V +0,7

Valdeltagande i Torsby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 83,7 %, vilket är 3,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Torsby på plats 269 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Torsby är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,3 % i Stöllet till 87,7 % i Oleby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sysslebäck (41,1 %) och sitt svagaste i Östmark (31,5 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,8 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.

  • SD −6,7
  • C +4,8
  • KD −2,7
  • M +1,8
  • S +1,8
  • L +1,2
  • V +1,0

Största parti i Torsby sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Torsby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Torsby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,9 %81,7 %
2022Socialdemokraterna32,8 %83,2 %
2018Socialdemokraterna35,5 %83,7 %
2014Socialdemokraterna43,5 %81,3 %
2010Socialdemokraterna44,3 %79,8 %
2006Socialdemokraterna44,9 %76,4 %

Valresultat per valdistrikt i Torsby 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Torsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Torsby, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
LikenäsS37,9 %S33,1 %74,2 %
OlebyS36,7 %S38,5 %87,7 %
StölletS35,4 %S35,0 %71,3 %
SvennebyS35,1 %S37,8 %84,5 %
SysslebäckS41,1 %S40,6 %72,0 %
Torsby NorraS36,8 %S41,2 %82,6 %
Torsby SödraS36,2 %S39,4 %83,6 %
VitsandS31,9 %S32,0 %75,2 %
ÖstmarkS31,5 %S31,2 %75,5 %

Utforska valdistrikten i Torsby på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018