Valresultat Torsby 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Torsby med 43,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,4 %). Valdeltagandet var 81,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,3 %
- Röstberättigade
- 9 438
- Avgivna röster
- 7 674
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2014 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 305 | 43,5 % |
| MModeraterna | 1 318 | 17,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 091 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 675 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 440 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 215 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 207 | 2,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 193 | 2,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 98 | 1,3 % |
| Övriga partier | 57 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 478 | 45,7 % |
| MModeraterna | 1 114 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 800 | 10,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 707 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 494 | 6,5 % |
| SjvVSjvV | 414 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 194 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 171 | 2,2 % |
| Övriga partier | 46 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 566 | 46,4 % |
| MModeraterna | 1 358 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 970 | 12,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 739 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 567 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 182 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 173 | 2,2 % |
| KDKristdemokraterna | 100 | 1,3 % |
| Övriga partier | 36 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Torsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Torsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,9 % | 44,3 % | 43,5 % | 35,5 % | 32,8 % | 29,9 % |
| M | 21,3 % | 24,3 % | 17,3 % | 13,9 % | 16,2 % | 20,5 % |
| SD | 3,0 % | 4,2 % | 14,4 % | 21,4 % | 28,9 % | 24,3 % |
| C | 11,8 % | 8,8 % | 8,9 % | 11,2 % | 5,9 % | 5,6 % |
| V | 8,4 % | 7,2 % | 5,8 % | 6,5 % | 4,2 % | 3,8 % |
| KD | 3,8 % | 3,1 % | 2,8 % | 5,2 % | 6,4 % | 7,6 % |
| MP | 2,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 1,9 % | 2,1 % | 2,6 % |
| L | 3,2 % | 3,5 % | 2,5 % | 3,1 % | 2,3 % | 3,6 % |
| Övr | 1,4 % | 1,8 % | 2,0 % | 1,3 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,4 % | 79,8 % | 81,3 % | 83,7 % | 83,2 % | 81,7 % |
Valdeltagande i Torsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Torsby 2014
Så skiljer sig Torsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 43,5 % i Torsby mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 12,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,5
- C +2,8
- SD +1,5
- V +0,1
Svagare än i riket
- M −6,0
- MP −4,2
- FP −2,9
- FI −1,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Torsby, från 4,2 % till 14,4 % (+10,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,3 % till 17,3 % (−7,0).
- SD +10,1
- M −7,0
- V −1,4
- FI +1,2
- FP −0,9
- S −0,8
- OVR −0,6
- KD −0,3
Valdeltagande i Torsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 81,3 %, vilket är 4,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Torsby på plats 277 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Torsby är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,0 % i Sysslebäck till 83,1 % i Oleby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sysslebäck (54,7 %) och sitt svagaste i Vitsand (38,7 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,6 % i kommunvalet mot 14,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- SD −4,7
- C +3,7
- S +2,9
- V +1,6
- M +0,3
Största parti i Torsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Torsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 81,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 83,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,5 % | 81,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,3 % | 79,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,9 % | 76,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Torsby 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Torsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Likenäs | S | 49,5 % | S | 43,5 % | 75,0 % |
| Oleby | S | 40,1 % | S | 43,5 % | 83,1 % |
| Stöllet | S | 43,8 % | S | 42,3 % | 72,5 % |
| Svenneby | S | 42,0 % | S | 45,5 % | 79,4 % |
| Sysslebäck | S | 54,7 % | S | 58,1 % | 68,0 % |
| Torsby Norra | S | 45,0 % | S | 50,2 % | 77,9 % |
| Torsby Södra | S | 42,6 % | S | 45,7 % | 77,3 % |
| Vitsand | S | 38,7 % | S | 41,4 % | 75,6 % |
| Östmark | S | 39,8 % | S | 42,3 % | 79,8 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014