Valresultat Årjäng 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Årjäng med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,8 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Årjäng ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 6 774
- Avgivna röster
- 5 636
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2014 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 641 | 29,5 % |
| MModeraterna | 1 056 | 19,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 021 | 18,3 % |
| CCenterpartiet | 696 | 12,5 % |
| KDKristdemokraterna | 446 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 312 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 176 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 134 | 2,4 % |
| Övriga partier | 83 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 685 | 30,2 % |
| CCenterpartiet | 919 | 16,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 599 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 598 | 10,7 % |
| MModeraterna | 575 | 10,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 542 | 9,7 % |
| SjvVSjvV | 326 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 152 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 152 | 2,7 % |
| Övriga partier | 30 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 739 | 29,8 % |
| CCenterpartiet | 1 432 | 24,5 % |
| KDKristdemokraterna | 799 | 13,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 643 | 11,0 % |
| MModeraterna | 497 | 8,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 423 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 144 | 2,5 % |
| VVänsterpartiet | 81 | 1,4 % |
| NN | 78 | 1,3 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Årjäng 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Årjäng i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,0 % | 31,7 % | 29,5 % | 25,2 % | 23,9 % | 21,0 % |
| M | 19,2 % | 24,4 % | 19,0 % | 13,8 % | 12,6 % | 17,2 % |
| SD | 2,9 % | 6,6 % | 18,3 % | 25,1 % | 30,6 % | 27,6 % |
| C | 18,9 % | 14,3 % | 12,5 % | 10,0 % | 7,0 % | 5,6 % |
| KD | 10,0 % | 8,4 % | 8,0 % | 16,0 % | 17,8 % | 16,7 % |
| L | 8,3 % | 7,4 % | 5,6 % | 3,5 % | 2,8 % | 5,2 % |
| V | 4,7 % | 3,3 % | 3,2 % | 3,7 % | 2,5 % | 3,5 % |
| MP | 2,1 % | 3,0 % | 2,4 % | 1,8 % | 2,0 % | 1,9 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 1,5 % | 1,0 % | 0,8 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 69,9 % | 77,9 % | 83,2 % | 84,2 % | 82,4 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Årjäng 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Årjäng 2014
Så skiljer sig Årjäng från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 12,5 % i Årjäng mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,4
- SD +5,5
- KD +3,4
- FP +0,2
Svagare än i riket
- MP −4,5
- M −4,3
- V −2,6
- S −1,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Årjäng, från 6,6 % till 18,3 % (+11,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,4 % till 19,0 % (−5,4).
- SD +11,8
- M −5,4
- S −2,2
- FP −1,8
- C −1,7
- MP −0,6
- KD −0,4
- V −0,1
Valdeltagande i Årjäng
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,2 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Årjäng på plats 260 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Årjäng är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,8 % i Årjäng N till 85,5 % i Årjäng Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Årjäng Ö (36,6 %) och sitt svagaste i Holmedal-Karlanda (24,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Årjäng är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,5 % i kommunvalet mot 12,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,0 procentenheter.
- C +12,0
- SD −11,1
- M −10,5
- KD +5,7
- FP +5,4
- V −1,8
- S +0,3
Största parti i Årjäng sedan 2006
Största parti har skiftat i Årjäng under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,6 % | 82,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,2 % | 84,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 83,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 77,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 69,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Årjäng 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Årjäng. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Holmedal-Karlanda | S | 24,7 % | C | 30,6 % | 79,5 % |
| Sillerud | SD | 28,5 % | C | 42,0 % | 82,4 % |
| Töcksfors | S | 25,5 % | KD | 35,2 % | 83,7 % |
| Årjäng N | S | 33,8 % | S | 43,1 % | 75,8 % |
| Årjäng V | S | 32,3 % | S | 39,1 % | 77,7 % |
| Årjäng Ö | S | 36,6 % | S | 41,8 % | 85,5 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014