Valresultat Sunne 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Sunne med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,1 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sunne ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 10 427
- Avgivna röster
- 8 975
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2014 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 098 | 34,9 % |
| MModeraterna | 1 902 | 21,5 % |
| CCenterpartiet | 1 219 | 13,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 120 | 12,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 357 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 324 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 318 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 307 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 163 | 1,8 % |
| Övriga partier | 58 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 010 | 34,5 % |
| CCenterpartiet | 1 482 | 17,0 % |
| MModeraterna | 1 368 | 15,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 801 | 9,2 % |
| SjvVSjvV | 499 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 461 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 411 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 326 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 299 | 3,4 % |
| Övriga partier | 58 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 592 | 29,1 % |
| CCenterpartiet | 1 819 | 20,4 % |
| MModeraterna | 1 330 | 14,9 % |
| HSHS | 1 144 | 12,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 779 | 8,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 448 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 415 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 236 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 116 | 1,3 % |
| Övriga partier | 29 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Sunne 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sunne i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,6 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- L
- V
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,4 % | 32,6 % | 34,9 % | 28,6 % | 28,1 % | 24,3 % |
| M | 23,7 % | 27,4 % | 21,5 % | 17,6 % | 19,6 % | 23,5 % |
| C | 19,9 % | 16,8 % | 13,7 % | 15,1 % | 9,5 % | 9,6 % |
| SD | 2,5 % | 4,1 % | 12,6 % | 18,8 % | 24,4 % | 21,4 % |
| L | 5,1 % | 4,9 % | 4,0 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,7 % |
| V | 3,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,8 % | 3,4 % | 4,2 % |
| MP | 3,1 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,6 % | 3,1 % | 3,6 % |
| KD | 5,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 7,2 % |
| Övr | 1,7 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,4 % | 86,1 % | 87,4 % | 86,1 % | 85,4 % |
Valdeltagande i Sunne 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sunne 2014
Så skiljer sig Sunne från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 13,7 % i Sunne mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,6
- S +3,9
Svagare än i riket
- MP −3,3
- V −2,1
- M −1,9
- FP −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sunne, från 4,1 % till 12,6 % (+8,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,4 % till 21,5 % (−6,0).
- SD +8,6
- M −6,0
- C −3,1
- S +2,4
- FI +1,6
- KD −1,0
- FP −0,9
- V −0,9
Valdeltagande i Sunne
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,1 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sunne på plats 135 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sunne är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,5 % i Leran till 90,1 % i Östra Ämtervik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rottneros (45,0 %) och sitt svagaste i Östra Ämtervik (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Centerpartiet i 1 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sunne är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,4 % i kommunvalet mot 13,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.
- C +6,7
- M −6,5
- S −5,8
- SD −3,9
- KD −2,2
- MP +1,4
- V −1,0
- FP +0,6
Största parti i Sunne sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sunne i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,3 % | 85,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Sunne 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Sunne. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brobyäng | S | 40,1 % | S | 37,3 % | 82,5 % |
| Gräsmark | S | 31,9 % | C | 31,0 % | 81,7 % |
| Klockaregården | S | 41,3 % | S | 33,8 % | 82,3 % |
| Leran | S | 37,7 % | S | 32,1 % | 80,5 % |
| Lysvik | S | 39,4 % | S | 35,5 % | 84,2 % |
| Rottneros | S | 45,0 % | S | 38,3 % | 82,4 % |
| Stöpafors | S | 30,0 % | HS | 26,2 % | 86,3 % |
| Södra Borgeby | S | 33,8 % | S | 24,2 % | 86,9 % |
| Västra Ämtervik | S | 25,0 % | C | 34,7 % | 86,8 % |
| Åmberg | S | 33,0 % | S | 29,0 % | 86,2 % |
| Östra Ämtervik | C | 26,3 % | C | 31,5 % | 90,1 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014