Valresultat Säffle 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Säffle med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,4 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säffle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 11 973
- Avgivna röster
- 10 202
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2014 i Säffle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 361 | 33,2 % |
| MModeraterna | 1 931 | 19,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 805 | 17,9 % |
| CCenterpartiet | 1 372 | 13,6 % |
| KDKristdemokraterna | 428 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 351 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 339 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 337 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 125 | 1,2 % |
| Övriga partier | 60 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Säffle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SjvVSjvV | 2 887 | 29,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 439 | 24,5 % |
| MModeraterna | 1 254 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 1 157 | 11,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 105 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 299 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 287 | 2,9 % |
| VVänsterpartiet | 283 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 197 | 2,0 % |
| Övriga partier | 49 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Säffle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 561 | 25,4 % |
| CCenterpartiet | 2 481 | 24,7 % |
| SjvVSjvV | 1 433 | 14,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 385 | 13,8 % |
| MModeraterna | 1 198 | 11,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 333 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 236 | 2,3 % |
| KDKristdemokraterna | 213 | 2,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 206 | 2,0 % |
| Övriga partier | 17 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Säffle 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Säffle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % | 33,6 % | 33,2 % | 27,7 % | 28,0 % | 26,0 % |
| M | 20,5 % | 27,4 % | 19,1 % | 15,6 % | 16,7 % | 18,9 % |
| SD | 3,9 % | 6,4 % | 17,9 % | 25,1 % | 29,3 % | 25,9 % |
| C | 17,1 % | 12,1 % | 13,6 % | 14,2 % | 9,1 % | 7,5 % |
| KD | 7,0 % | 5,9 % | 4,2 % | 6,8 % | 7,5 % | 8,6 % |
| V | 4,2 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,6 % | 3,6 % | 4,6 % |
| L | 5,2 % | 5,6 % | 3,4 % | 3,1 % | 2,7 % | 4,1 % |
| MP | 2,4 % | 4,4 % | 3,3 % | 2,0 % | 2,1 % | 2,8 % |
| Övr | 2,8 % | 0,7 % | 1,8 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 82,3 % | 85,2 % | 86,2 % | 84,8 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Säffle 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Säffle 2014
Så skiljer sig Säffle från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 13,6 % i Säffle mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,5
- SD +5,0
- S +2,2
Svagare än i riket
- M −4,2
- MP −3,6
- V −2,2
- FP −2,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Säffle, från 6,4 % till 17,9 % (+11,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,4 % till 19,1 % (−8,3).
- SD +11,5
- M −8,3
- FP −2,2
- KD −1,7
- C +1,5
- FI +1,1
- MP −1,0
- V −0,4
Valdeltagande i Säffle
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Säffle på plats 188 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Säffle är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Trätälja till 88,7 % i Värmlandsnäs Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Trätälja (43,2 %) och sitt svagaste i Värmlandsnäs Södra (18,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Centerpartiet i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säffle är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,7 % i kommunvalet mot 13,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,1 procentenheter.
- C +11,1
- S −7,8
- M −7,2
- SD −4,1
- KD −2,1
- FP −1,3
- V −1,1
- MP −0,0
Största parti i Säffle sedan 2006
Största parti har skiftat i Säffle under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,0 % | 83,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,3 % | 84,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Säffle 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Säffle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Annelund | S | 39,9 % | S | 31,4 % | 86,7 % |
| Höglunda | S | 40,8 % | S | 30,9 % | 84,2 % |
| Nysäter | C | 24,4 % | C | 35,1 % | 87,1 % |
| Svaneholm | S | 30,0 % | C | 27,6 % | 82,8 % |
| Tegnér | S | 29,5 % | SjvV | 20,7 % | 82,9 % |
| Tingvalla | S | 35,3 % | S | 26,5 % | 81,8 % |
| Trätälja | S | 43,2 % | S | 33,9 % | 77,1 % |
| Värmlandsnäs Norra | S | 31,5 % | C | 33,8 % | 87,7 % |
| Värmlandsnäs Södra | C | 26,0 % | C | 41,4 % | 88,7 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014