Valresultat Säffle 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Säffle med 36,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 79,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säffle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Säffle på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,2 %
Röstberättigade
12 461
Avgivna röster
9 870
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2006 i Säffle

Riksdagsvalet 2006 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 57436,9 %
MModeraterna1 98120,5 %
CCenterpartiet1 65417,1 %
KDKristdemokraterna6767,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5025,2 %
VVänsterpartiet4094,2 %
SDSverigedemokraterna3793,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2352,4 %
Övriga partier2682,8 %

Landstingsvalet 2006 i Säffle

Landstingsvalet 2006 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 56626,8 %
SJVVSJVV2 48525,9 %
CCenterpartiet2 12822,2 %
MModeraterna1 05211,0 %
KDKristdemokraterna3623,8 %
SDSverigedemokraterna2822,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2742,9 %
VVänsterpartiet2692,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1371,4 %
Övriga partier310,3 %

Kommunvalet 2006 i Säffle

Kommunvalet 2006 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet3 57336,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 64227,0 %
SjvVSjvV1 14311,7 %
MModeraterna98810,1 %
KDKristdemokraterna3663,7 %
SDSverigedemokraterna3393,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2973,0 %
VVänsterpartiet2112,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1811,9 %
Övriga partier250,3 %

Partiernas utveckling i Säffle 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Säffle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • SD
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Säffle per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %33,6 %33,2 %27,7 %28,0 %26,0 %
M20,5 %27,4 %19,1 %15,6 %16,7 %18,9 %
C17,1 %12,1 %13,6 %14,2 %9,1 %7,5 %
KD7,0 %5,9 %4,2 %6,8 %7,5 %8,6 %
L5,2 %5,6 %3,4 %3,1 %2,7 %4,1 %
V4,2 %3,9 %3,5 %4,6 %3,6 %4,6 %
SD3,9 %6,4 %17,9 %25,1 %29,3 %25,9 %
Övr2,8 %0,7 %1,8 %1,0 %1,0 %1,6 %
MP2,4 %4,4 %3,3 %2,0 %2,1 %2,8 %
Valdeltagande79,2 %82,3 %85,2 %86,2 %84,8 %83,8 %

Valdeltagande i Säffle 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Säffle 2006

Så skiljer sig Säffle från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 17,1 % i Säffle mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 9,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +9,2
  • S +1,7
  • SD +1,0
  • KD +0,4

Svagare än i riket

  • M −5,6
  • MP −2,7
  • FP −2,3
  • V −1,6

Valdeltagande i Säffle

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,2 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Säffle på plats 186 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Säffle är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Trätälja till 87,7 % i Tegnér.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Annelund (54,6 %) och sitt svagaste i Värmlandsnäs Södra (20,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Centerpartiet i 3, Moderaterna i 1 av 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säffle är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 36,6 % i kommunvalet mot 17,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 19,5 procentenheter.

  • C +19,5
  • M −10,3
  • S −9,9
  • KD −3,2
  • FP −2,1
  • V −2,1
  • SD −0,4

Största parti i Säffle sedan 2006

Största parti har skiftat i Säffle under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Säffle per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,0 %83,8 %
2022Sverigedemokraterna29,3 %84,8 %
2018Socialdemokraterna27,7 %86,2 %
2014Socialdemokraterna33,2 %85,2 %
2010Socialdemokraterna33,6 %82,3 %
2006Socialdemokraterna36,9 %79,2 %

Valresultat per valdistrikt i Säffle 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Säffle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Säffle, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnelundS54,6 %S38,3 %80,5 %
GillbergaS29,3 %C40,9 %82,0 %
HöglundaS51,3 %S37,4 %77,0 %
KilaC30,2 %C53,2 %81,6 %
LångserudC31,1 %C48,8 %81,6 %
SilvénskaM31,3 %C33,9 %80,1 %
SvanskogS35,6 %C38,6 %75,7 %
TegnérS35,3 %C33,4 %87,7 %
TingvallaS39,9 %S30,9 %73,7 %
TrätäljaS44,1 %S33,2 %70,7 %
TvetaS28,8 %C54,8 %82,1 %
Värmlandsnäs NorraS35,7 %C46,1 %79,8 %
Värmlandsnäs SödraC35,2 %C58,1 %81,0 %

Utforska valdistrikten i Säffle på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006