Valresultat Filipstad 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Filipstad med 56,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (51,4 %). Valdeltagandet var 76,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Filipstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,9 %
- Röstberättigade
- 8 613
- Avgivna röster
- 6 621
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 685 | 56,7 % |
| MModeraterna | 901 | 13,9 % |
| VVänsterpartiet | 582 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 383 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 272 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 227 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 203 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 145 | 2,2 % |
| Övriga partier | 105 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 435 | 53,8 % |
| MModeraterna | 769 | 12,1 % |
| VVänsterpartiet | 581 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 433 | 6,8 % |
| SJVVSJVV | 386 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 271 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 197 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 160 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 133 | 2,1 % |
| Övriga partier | 12 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 317 | 51,4 % |
| MModeraterna | 841 | 13,0 % |
| VVänsterpartiet | 709 | 11,0 % |
| CCenterpartiet | 574 | 8,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 376 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 265 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 188 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 165 | 2,6 % |
| Övriga partier | 19 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Filipstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Filipstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- L
- KD
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,7 % | 51,8 % | 46,2 % | 41,2 % | 36,7 % | 33,7 % |
| M | 13,9 % | 18,6 % | 12,3 % | 12,0 % | 14,5 % | 15,2 % |
| V | 8,9 % | 8,2 % | 6,7 % | 7,2 % | 5,1 % | 6,6 % |
| C | 5,9 % | 3,8 % | 3,9 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,0 % |
| L | 4,2 % | 4,1 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,0 % |
| KD | 3,5 % | 2,8 % | 2,1 % | 4,2 % | 4,9 % | 5,2 % |
| SD | 3,1 % | 6,2 % | 21,3 % | 25,6 % | 30,4 % | 28,6 % |
| MP | 2,2 % | 3,6 % | 3,0 % | 1,4 % | 1,6 % | 2,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,2 % | 1,2 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 76,9 % | 82,6 % | 83,5 % | 83,6 % | 80,4 % | 79,0 % |
Valdeltagande i Filipstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Filipstad 2006
Så skiljer sig Filipstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 56,7 % i Filipstad mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 21,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +21,5
- V +3,1
- SD +0,2
Svagare än i riket
- M −12,2
- FP −3,3
- KD −3,1
- MP −2,9
Valdeltagande i Filipstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,9 %, vilket är 3,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Filipstad på plats 246 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Filipstad är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,4 % i Filipstads Västra-Centrum till 81,8 % i Persberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rämmen (66,3 %) och sitt svagaste i Långban-Gåsborn (43,2 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Filipstad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 51,4 % i kommunvalet mot 56,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- S −5,3
- C +3,0
- V +2,0
- FP +1,6
- M −0,8
- KD +0,6
- SD −0,6
Största parti i Filipstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Filipstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 79,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 83,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,2 % | 83,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,7 % | 76,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Filipstad 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Filipstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brattfors | S | 47,1 % | S | 42,3 % | 81,2 % |
| Filipstads Norra Karlhyttan-Storbron | S | 55,2 % | S | 48,1 % | 77,0 % |
| Filipstads Södra | S | 58,5 % | S | 51,3 % | 76,8 % |
| Filipstads Västra-Centrum | S | 58,5 % | S | 54,4 % | 71,4 % |
| Filipstads Östra | S | 53,0 % | S | 47,9 % | 75,8 % |
| Kroppa | S | 62,7 % | S | 58,5 % | 76,3 % |
| Långban-Gåsborn | S | 43,2 % | S | 36,2 % | 79,9 % |
| Nordmark | S | 45,7 % | S | 42,7 % | 78,9 % |
| Persberg | S | 55,6 % | S | 50,2 % | 81,8 % |
| Rämmen | S | 66,3 % | S | 63,6 % | 80,4 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006