Valresultat Filipstad 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Filipstad med 36,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,3 %). Valdeltagandet var 80,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Filipstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,4 %
- Röstberättigade
- 7 763
- Avgivna röster
- 6 244
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 249 | 36,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 863 | 30,4 % |
| MModeraterna | 891 | 14,5 % |
| VVänsterpartiet | 315 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 303 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 188 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 150 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 100 | 1,6 % |
| Övriga partier | 73 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 470 | 40,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 225 | 20,0 % |
| MModeraterna | 1 049 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 367 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 307 | 5,0 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 208 | 3,4 % |
| CCenterpartiet | 202 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 174 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 70 | 1,1 % |
| Övriga partier | 57 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 514 | 40,3 % |
| MModeraterna | 1 511 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 151 | 18,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 380 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 349 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 211 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 66 | 1,1 % |
| Övriga partier | 53 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Filipstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Filipstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,7 % | 51,8 % | 46,2 % | 41,2 % | 36,7 % | 33,7 % |
| SD | 3,1 % | 6,2 % | 21,3 % | 25,6 % | 30,4 % | 28,6 % |
| M | 13,9 % | 18,6 % | 12,3 % | 12,0 % | 14,5 % | 15,2 % |
| V | 8,9 % | 8,2 % | 6,7 % | 7,2 % | 5,1 % | 6,6 % |
| KD | 3,5 % | 2,8 % | 2,1 % | 4,2 % | 4,9 % | 5,2 % |
| C | 5,9 % | 3,8 % | 3,9 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,0 % |
| L | 4,2 % | 4,1 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,0 % |
| MP | 2,2 % | 3,6 % | 3,0 % | 1,4 % | 1,6 % | 2,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,2 % | 1,2 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 76,9 % | 82,6 % | 83,5 % | 83,6 % | 80,4 % | 79,0 % |
Valdeltagande i Filipstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Filipstad 2022
Så skiljer sig Filipstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,4 % i Filipstad mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,8
- S +6,4
Svagare än i riket
- M −4,6
- C −3,6
- MP −3,5
- L −2,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Filipstad, från 25,6 % till 30,4 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,2 % till 36,7 % (−4,5).
- SD +4,8
- S −4,5
- M +2,5
- V −2,0
- C −1,8
- KD +0,8
- MP +0,2
- L +0,1
Valdeltagande i Filipstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 80,4 %, vilket är 3,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Filipstad på plats 272 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Filipstad är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Filipstads Västra-Centrum till 85,6 % i Brattfors.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rämmen (45,2 %) och sitt svagaste i Brattfors (29,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 4 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Filipstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 30,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,9 procentenheter.
- SD −11,9
- M +9,7
- KD −4,2
- S +3,6
- V +0,5
- C +0,3
Största parti i Filipstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Filipstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 79,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 83,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,2 % | 83,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,7 % | 76,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Filipstad 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Filipstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brattfors | SD | 30,8 % | M | 29,2 % | 85,6 % |
| Filipstads Norra Kalhyttan-Storbron | S | 39,8 % | S | 43,8 % | 77,9 % |
| Filipstads Södra | S | 33,8 % | S | 39,8 % | 79,6 % |
| Filipstads Västra-Centrum | S | 41,3 % | S | 46,8 % | 72,5 % |
| Filipstads Östra | S | 33,9 % | S | 37,8 % | 82,2 % |
| Kroppa | S | 35,7 % | S | 34,2 % | 76,3 % |
| Långban-Gåsborn | SD | 33,1 % | S | 35,3 % | 83,9 % |
| Nordmark | SD | 36,5 % | S | 35,4 % | 80,1 % |
| Persberg | SD | 33,5 % | S | 38,4 % | 84,0 % |
| Rämmen | S | 45,2 % | S | 46,8 % | 80,4 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022