Valresultat Munkfors 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Munkfors med 44,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (58,3 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 2 714
- Avgivna röster
- 2 281
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 991 | 44,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 560 | 24,9 % |
| MModeraterna | 232 | 10,3 % |
| CCenterpartiet | 125 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 115 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 99 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 55 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 47 | 2,1 % |
| Övriga partier | 26 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 160 | 50,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 401 | 17,6 % |
| MModeraterna | 141 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 136 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 131 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 122 | 5,3 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 80 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 54 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 41 | 1,8 % |
| Övriga partier | 18 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 350 | 58,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 366 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 259 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 162 | 7,0 % |
| MModeraterna | 68 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 58 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 25 | 1,1 % |
| Övriga partier | 26 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Munkfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Munkfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+9,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,1 % | 56,1 % | 58,1 % | 52,2 % | 44,0 % | 39,3 % |
| SD | 3,2 % | 4,9 % | 11,4 % | 15,4 % | 24,9 % | 22,6 % |
| M | 9,5 % | 11,8 % | 9,7 % | 8,3 % | 10,3 % | 14,0 % |
| C | 9,8 % | 7,3 % | 6,2 % | 8,1 % | 5,6 % | 4,5 % |
| V | 9,0 % | 6,6 % | 4,6 % | 6,1 % | 5,1 % | 5,7 % |
| KD | 2,8 % | 2,9 % | 2,0 % | 3,9 % | 4,4 % | 5,2 % |
| L | 5,5 % | 5,9 % | 3,5 % | 2,9 % | 2,4 % | 3,4 % |
| MP | 2,3 % | 2,6 % | 2,1 % | 1,4 % | 2,1 % | 3,2 % |
| Övr | 1,9 % | 1,9 % | 2,5 % | 1,6 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 83,9 % | 85,1 % | 85,1 % | 84,0 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Munkfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Munkfors 2022
Så skiljer sig Munkfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 44,0 % i Munkfors mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 13,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,7
- SD +4,4
Svagare än i riket
- M −8,8
- MP −3,0
- L −2,2
- V −1,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Munkfors, från 15,4 % till 24,9 % (+9,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 52,2 % till 44,0 % (−8,1).
- SD +9,5
- S −8,1
- C −2,6
- M +2,0
- V −1,0
- MP +0,7
- KD +0,5
- L −0,5
Valdeltagande i Munkfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,0 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Munkfors på plats 191 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Munkfors är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Munkfors Södra till 82,2 % i Munkfors Västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Munkfors Centrala (50,3 %) och sitt svagaste i Munkfors Södra (34,8 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkfors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 58,3 % i kommunvalet mot 44,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,3 procentenheter.
- S +14,3
- SD −9,1
- M −7,4
- C +5,6
- KD −3,3
- V +1,9
Största parti i Munkfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Munkfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 58,1 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 56,1 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,1 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Munkfors 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Munkfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Munkfors Centrala | S | 50,3 % | S | 65,0 % | 79,2 % |
| Munkfors Södra | S | 34,8 % | S | 36,8 % | 76,4 % |
| Munkfors Västra | S | 38,2 % | S | 58,3 % | 82,2 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022