Valresultat Årjäng 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Årjäng med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,4 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Årjäng ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,4 %
- Röstberättigade
- 6 896
- Avgivna röster
- 5 685
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 714 | 30,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 341 | 23,9 % |
| KDKristdemokraterna | 998 | 17,8 % |
| MModeraterna | 707 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 392 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 158 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 141 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 110 | 2,0 % |
| Övriga partier | 46 | 0,8 % |
Regionvalet 2022 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 729 | 30,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 284 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 911 | 16,3 % |
| MModeraterna | 636 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 444 | 7,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 3,6 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 132 | 2,4 % |
| VVänsterpartiet | 126 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 90 | 1,6 % |
| Övriga partier | 36 | 0,6 % |
Kommunvalet 2022 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 631 | 28,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 576 | 27,4 % |
| CCenterpartiet | 773 | 13,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 675 | 11,7 % |
| MModeraterna | 610 | 10,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 221 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 158 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 107 | 1,9 % |
| Övriga partier | 1 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Årjäng 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Årjäng i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,5 procentenheter).
- SD
- S
- KD
- M
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,9 % | 6,6 % | 18,3 % | 25,1 % | 30,6 % | 27,6 % |
| S | 32,0 % | 31,7 % | 29,5 % | 25,2 % | 23,9 % | 21,0 % |
| KD | 10,0 % | 8,4 % | 8,0 % | 16,0 % | 17,8 % | 16,7 % |
| M | 19,2 % | 24,4 % | 19,0 % | 13,8 % | 12,6 % | 17,2 % |
| C | 18,9 % | 14,3 % | 12,5 % | 10,0 % | 7,0 % | 5,6 % |
| L | 8,3 % | 7,4 % | 5,6 % | 3,5 % | 2,8 % | 5,2 % |
| V | 4,7 % | 3,3 % | 3,2 % | 3,7 % | 2,5 % | 3,5 % |
| MP | 2,1 % | 3,0 % | 2,4 % | 1,8 % | 2,0 % | 1,9 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 1,5 % | 1,0 % | 0,8 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 69,9 % | 77,9 % | 83,2 % | 84,2 % | 82,4 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Årjäng 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Årjäng 2022
Så skiljer sig Årjäng från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 17,8 % i Årjäng mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 12,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +12,5
- SD +10,0
- C +0,3
Svagare än i riket
- M −6,5
- S −6,4
- V −4,2
- MP −3,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Årjäng, från 25,1 % till 30,6 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,0 % till 7,0 % (−3,0).
- SD +5,5
- C −3,0
- KD +1,8
- S −1,3
- M −1,2
- V −1,1
- L −0,7
- MP +0,2
Valdeltagande i Årjäng
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,4 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Årjäng på plats 242 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Årjäng är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Årjäng N till 80,7 % i Sillerud.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sillerud (39,5 %) och sitt svagaste i Töcksfors (25,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Kristdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Årjäng är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,7 % i kommunvalet mot 30,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,8 procentenheter.
- SD −18,8
- KD +9,6
- C +6,4
- S +4,4
- M −2,0
Största parti i Årjäng sedan 2006
Största parti har skiftat i Årjäng under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,6 % | 82,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,2 % | 84,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 83,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 77,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 69,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Årjäng 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Årjäng. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Holmedal-Karlanda | SD | 31,8 % | KD | 32,7 % | 80,0 % |
| Sillerud | SD | 39,5 % | S | 28,5 % | 80,7 % |
| Töcksfors | KD | 27,2 % | KD | 41,4 % | 78,2 % |
| Årjäng N | SD | 33,4 % | S | 35,3 % | 72,1 % |
| Årjäng V | SD | 29,0 % | S | 32,0 % | 75,6 % |
| Årjäng Ö | SD | 30,0 % | S | 33,7 % | 78,3 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022