Valresultat Grums 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Grums med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,5 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Grums ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,1 %
- Röstberättigade
- 6 952
- Avgivna röster
- 5 849
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 178 | 37,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 693 | 29,4 % |
| MModeraterna | 820 | 14,3 % |
| CCenterpartiet | 294 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 251 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 248 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 104 | 1,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 102 | 1,8 % |
| Övriga partier | 59 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 444 | 42,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 216 | 21,2 % |
| MModeraterna | 803 | 14,0 % |
| KDKristdemokraterna | 311 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 296 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 231 | 4,0 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 184 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 105 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 103 | 1,8 % |
| Övriga partier | 41 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 696 | 46,5 % |
| MModeraterna | 1 110 | 19,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 089 | 18,8 % |
| CCenterpartiet | 390 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 218 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 119 | 2,1 % |
| KDKristdemokraterna | 89 | 1,5 % |
| Övriga partier | 90 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Grums 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Grums i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,2 % | 48,8 % | 48,0 % | 41,2 % | 37,9 % | 33,5 % |
| SD | 2,6 % | 5,4 % | 14,9 % | 23,2 % | 29,4 % | 26,6 % |
| M | 16,2 % | 20,9 % | 15,2 % | 12,8 % | 14,3 % | 16,8 % |
| C | 9,5 % | 7,3 % | 7,4 % | 7,0 % | 5,1 % | 4,3 % |
| KD | 5,4 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,6 % | 4,4 % | 6,5 % |
| V | 6,4 % | 5,3 % | 4,3 % | 5,5 % | 4,3 % | 4,4 % |
| MP | 2,2 % | 3,7 % | 2,9 % | 1,7 % | 1,8 % | 2,4 % |
| L | 3,2 % | 3,8 % | 2,4 % | 2,2 % | 1,8 % | 3,3 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 2,0 % | 1,8 % | 1,0 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 82,0 % | 84,5 % | 86,0 % | 84,1 % | 82,8 % |
Valdeltagande i Grums 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Grums 2022
Så skiljer sig Grums från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,4 % i Grums mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,9
- S +7,6
Svagare än i riket
- M −4,8
- MP −3,3
- L −2,8
- V −2,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Grums, från 23,2 % till 29,4 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,2 % till 37,9 % (−3,3).
- SD +6,2
- S −3,3
- C −1,9
- M +1,5
- V −1,2
- L −0,4
- KD −0,3
- MP +0,1
Valdeltagande i Grums
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,1 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Grums på plats 186 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Grums är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Grums Södra till 85,8 % i Grums Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grums Västra (49,7 %) och sitt svagaste i Värmskog (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Grums är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,8 % i kommunvalet mot 29,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.
- SD −10,7
- S +8,6
- M +4,9
- KD −2,8
- C +1,6
- V −0,6
Största parti i Grums sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Grums i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 82,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 48,0 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 82,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Grums 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Grums. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gamla Slottsbron | S | 45,7 % | S | 57,8 % | 82,5 % |
| Grums Centrala | S | 40,8 % | S | 48,0 % | 77,1 % |
| Grums Norra | SD | 29,1 % | M | 28,2 % | 85,8 % |
| Grums Södra | S | 43,3 % | S | 57,2 % | 76,3 % |
| Grums Västra | S | 49,7 % | S | 58,5 % | 77,7 % |
| Segmon | S | 35,1 % | S | 42,9 % | 81,6 % |
| Slottsbron | SD | 36,9 % | S | 41,0 % | 79,0 % |
| Värmskog | SD | 30,4 % | M | 32,3 % | 85,7 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022