Valresultat Storfors 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Storfors med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Storfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Storfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
3 092
Avgivna röster
2 630
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2022 i Storfors

Riksdagsvalet 2022 i Storfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna93836,1 %
SDSverigedemokraterna80230,9 %
MModeraterna36514,1 %
CCenterpartiet1204,6 %
KDKristdemokraterna1134,4 %
VVänsterpartiet1124,3 %
MPMiljöpartiet de gröna542,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)532,0 %
Övriga partier401,5 %

Regionvalet 2022 i Storfors

Regionvalet 2022 i Storfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna94837,2 %
SDSverigedemokraterna50419,8 %
MModeraterna42216,5 %
KDKristdemokraterna1556,1 %
VVänsterpartiet1495,8 %
CCenterpartiet1385,4 %
SVSjukvårdspartiet i Värmland1345,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)471,8 %
Övriga partier532,1 %

Kommunvalet 2022 i Storfors

Kommunvalet 2022 i Storfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna82332,1 %
MModeraterna66025,7 %
SDSverigedemokraterna45717,8 %
CCenterpartiet27710,8 %
VVänsterpartiet2068,0 %
KDKristdemokraterna873,4 %
Övriga partier572,2 %

Partiernas utveckling i Storfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Storfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+8,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Storfors per valår
Parti200620102014201820222026
S52,5 %50,8 %49,0 %40,7 %36,1 %32,7 %
SD2,7 %5,7 %17,5 %22,5 %30,9 %26,8 %
M15,5 %18,0 %12,2 %10,7 %14,1 %17,1 %
C8,5 %6,4 %6,5 %8,4 %4,6 %4,4 %
KD4,5 %3,9 %3,6 %5,3 %4,4 %6,0 %
V8,7 %7,3 %6,2 %6,9 %4,3 %4,2 %
MP2,2 %3,5 %2,2 %1,2 %2,1 %2,2 %
L3,5 %3,3 %1,8 %2,9 %2,0 %4,2 %
Övr2,0 %1,1 %1,1 %1,4 %1,5 %2,5 %
Valdeltagande79,8 %84,4 %86,4 %87,1 %85,1 %84,5 %

Valdeltagande i Storfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Storfors 2022

Så skiljer sig Storfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,9 % i Storfors mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +10,3
  • S +5,8

Svagare än i riket

  • M −5,0
  • MP −3,0
  • L −2,6
  • V −2,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Storfors, från 22,5 % till 30,9 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,7 % till 36,1 % (−4,6).

  • SD +8,4
  • S −4,6
  • C −3,7
  • M +3,3
  • V −2,6
  • KD −1,0
  • MP +0,9
  • L −0,8

Valdeltagande i Storfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,1 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Storfors på plats 145 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Storfors är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,0 % i Lungsund till 82,0 % i Bjurtjärn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storfors Centrala (44,4 %) och sitt svagaste i Bjurtjärn (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 2, Socialdemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Storfors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 30,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,1 procentenheter.

  • SD −13,1
  • M +11,7
  • C +6,2
  • S −4,1
  • V +3,7
  • KD −1,0

Största parti i Storfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Storfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Storfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,7 %84,5 %
2022Socialdemokraterna36,1 %85,1 %
2018Socialdemokraterna40,7 %87,1 %
2014Socialdemokraterna49,0 %86,4 %
2010Socialdemokraterna50,8 %84,4 %
2006Socialdemokraterna52,5 %79,8 %

Valresultat per valdistrikt i Storfors 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Storfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Storfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjurtjärnSD32,8 %S25,2 %82,0 %
LungsundSD32,9 %M28,7 %76,0 %
Storfors CentralaS44,4 %S37,6 %78,6 %

Utforska valdistrikten i Storfors på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022