Valresultat Storfors 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Storfors med 40,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,0 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Storfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 3 051
- Avgivna röster
- 2 656
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2018 i Storfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 067 | 40,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 590 | 22,5 % |
| MModeraterna | 281 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 219 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 180 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 140 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 75 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 32 | 1,2 % |
| Övriga partier | 38 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Storfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 109 | 42,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 349 | 13,3 % |
| MModeraterna | 253 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 252 | 9,6 % |
| SjvVSjvV | 222 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 190 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 145 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 70 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 28 | 1,1 % |
| Övriga partier | 12 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Storfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 225 | 46,0 % |
| CCenterpartiet | 395 | 14,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 279 | 10,5 % |
| MModeraterna | 252 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 247 | 9,3 % |
| StDeStDe | 143 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 81 | 3,0 % |
| Övriga partier | 43 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Storfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Storfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,5 % | 50,8 % | 49,0 % | 40,7 % | 36,1 % | 32,7 % |
| SD | 2,7 % | 5,7 % | 17,5 % | 22,5 % | 30,9 % | 26,8 % |
| M | 15,5 % | 18,0 % | 12,2 % | 10,7 % | 14,1 % | 17,1 % |
| C | 8,5 % | 6,4 % | 6,5 % | 8,4 % | 4,6 % | 4,4 % |
| V | 8,7 % | 7,3 % | 6,2 % | 6,9 % | 4,3 % | 4,2 % |
| KD | 4,5 % | 3,9 % | 3,6 % | 5,3 % | 4,4 % | 6,0 % |
| L | 3,5 % | 3,3 % | 1,8 % | 2,9 % | 2,0 % | 4,2 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,5 % |
| MP | 2,2 % | 3,5 % | 2,2 % | 1,2 % | 2,1 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 84,4 % | 86,4 % | 87,1 % | 85,1 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Storfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Storfors 2018
Så skiljer sig Storfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 40,7 % i Storfors mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 12,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,4
- SD +5,0
Svagare än i riket
- M −9,1
- MP −3,2
- L −2,6
- V −1,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Storfors, från 17,5 % till 22,5 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 49,0 % till 40,7 % (−8,3).
- S −8,3
- SD +5,0
- C +1,8
- KD +1,7
- M −1,5
- L +1,1
- MP −1,0
- V +0,7
Valdeltagande i Storfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,1 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Storfors på plats 158 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Storfors är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,7 % i Storfors Centrala till 83,4 % i Bjurtjärn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storfors Centrala (51,2 %) och sitt svagaste i Bjurtjärn (27,0 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Storfors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,5 % i kommunvalet mot 22,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,0 procentenheter.
- SD −12,0
- C +6,5
- S +5,3
- V +2,4
- KD −2,3
- M −1,3
Största parti i Storfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Storfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,7 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,0 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Storfors 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Storfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bjurtjärn | S | 27,0 % | C | 29,7 % | 83,4 % |
| Lungsund | S | 34,6 % | S | 41,8 % | 82,8 % |
| Storfors Centrala | S | 51,2 % | S | 57,0 % | 79,7 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018