Valresultat Karlstad 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Karlstad med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,2 %). Valdeltagandet var 89,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 53 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,0 %
- Röstberättigade
- 71 826
- Avgivna röster
- 63 914
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2018 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 097 | 31,7 % |
| MModeraterna | 12 363 | 19,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 898 | 14,0 % |
| CCenterpartiet | 5 359 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 4 990 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 4 058 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 585 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 068 | 4,8 % |
| Övriga partier | 916 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 375 | 32,5 % |
| MModeraterna | 10 724 | 17,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 190 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 5 243 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 4 643 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 4 576 | 7,3 % |
| SjvVSjvV | 4 348 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 333 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 784 | 4,4 % |
| Övriga partier | 437 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 431 | 29,2 % |
| MModeraterna | 12 261 | 19,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 705 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 5 389 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 4 932 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 568 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 545 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 527 | 5,6 % |
| KDLKDL | 2 997 | 4,8 % |
| SjvVSjvV | 886 | 1,4 % |
| Övriga partier | 802 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Karlstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,0 % | 32,9 % | 34,7 % | 31,7 % | 34,8 % | 31,7 % |
| M | 25,1 % | 29,9 % | 23,3 % | 19,5 % | 19,6 % | 21,8 % |
| SD | 2,3 % | 4,2 % | 9,6 % | 14,0 % | 17,3 % | 14,5 % |
| C | 7,5 % | 5,5 % | 5,7 % | 8,5 % | 6,5 % | 6,6 % |
| V | 6,0 % | 5,5 % | 5,5 % | 7,9 % | 6,2 % | 7,5 % |
| KD | 6,6 % | 5,3 % | 4,5 % | 6,4 % | 4,8 % | 6,0 % |
| L | 7,6 % | 7,5 % | 5,3 % | 5,7 % | 4,7 % | 4,8 % |
| MP | 5,4 % | 8,0 % | 7,7 % | 4,8 % | 5,1 % | 5,8 % |
| Övr | 2,5 % | 1,2 % | 3,8 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 86,1 % | 87,7 % | 89,0 % | 85,8 % | 86,6 % |
Valdeltagande i Karlstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlstad 2018
Så skiljer sig Karlstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 14,0 % i Karlstad mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,5
- MP +0,4
- L +0,2
- KD +0,1
Svagare än i riket
- SD −3,5
- M −0,3
- C −0,1
- V −0,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlstad, från 9,6 % till 14,0 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,3 % till 19,5 % (−3,8).
- SD +4,5
- M −3,8
- S −2,9
- MP −2,9
- C +2,8
- FI −2,5
- V +2,4
- KD +1,9
Valdeltagande i Karlstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,0 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Karlstad på plats 60 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlstad är indelad i 53 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,1 % i Kronoparken söder till 93,9 % i Stodene.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Våxnäs söder (45,5 %) och sitt svagaste i Grava (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 44, Moderaterna i 8, Sverigedemokraterna i 1 av 53 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,6 % i kommunvalet mot 14,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.
- SD −3,4
- S −2,5
- MP +0,8
- KD −0,8
- V +0,7
- C −0,6
- M −0,1
- L −0,0
Största parti i Karlstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 86,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 85,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 87,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlstad 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 53 valdistrikten i Karlstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alster norr | S | 24,4 % | M | 24,1 % | 89,7 % |
| Alster söder | S | 31,9 % | S | 27,3 % | 91,0 % |
| Bellevue-Bergvik | S | 26,2 % | M | 22,9 % | 88,5 % |
| Edsvalla | S | 36,4 % | S | 31,5 % | 86,9 % |
| Färjestad | S | 28,2 % | S | 27,4 % | 88,1 % |
| Färjestad-Rud | S | 38,0 % | S | 35,6 % | 87,6 % |
| Grava | SD | 23,1 % | M | 21,3 % | 90,4 % |
| Gruvlyckan | S | 45,0 % | S | 41,8 % | 75,8 % |
| Haga | S | 24,6 % | M | 24,1 % | 86,9 % |
| Hagalund | S | 35,5 % | S | 29,8 % | 84,0 % |
| Herrhagen 1 | S | 28,9 % | S | 25,9 % | 83,9 % |
| Herrhagen 2 | S | 26,1 % | S | 25,6 % | 89,8 % |
| Herrhagen 3 | S | 29,5 % | S | 28,1 % | 87,8 % |
| Hultsberg | S | 37,9 % | S | 30,7 % | 92,0 % |
| Klara | M | 27,8 % | M | 28,8 % | 88,2 % |
| Kronoparken centrum | S | 36,8 % | S | 37,2 % | 77,1 % |
| Kronoparken söder | S | 43,8 % | S | 43,2 % | 73,1 % |
| Kronoparken väst | S | 34,6 % | S | 33,8 % | 82,7 % |
| Kronoparken öst | S | 40,8 % | S | 40,7 % | 77,4 % |
| Kroppkärr | S | 31,4 % | S | 29,8 % | 90,8 % |
| Kvarnberget | S | 31,6 % | S | 28,9 % | 85,2 % |
| Lorensberg | S | 34,0 % | S | 30,4 % | 93,7 % |
| Marieberg-Sommaro | S | 24,2 % | M | 24,6 % | 88,9 % |
| Molkom | S | 33,9 % | S | 30,3 % | 86,5 % |
| Norrstrand centrum | S | 34,5 % | S | 30,0 % | 85,7 % |
| Norrstrand norr | S | 31,6 % | S | 27,3 % | 88,4 % |
| Norrstrand söder | S | 36,3 % | S | 32,9 % | 83,8 % |
| Norrstrand-Sjöstad | S | 31,2 % | S | 28,9 % | 85,3 % |
| Nyed | S | 25,1 % | C | 24,1 % | 85,3 % |
| Orrholmen | S | 45,1 % | S | 40,3 % | 83,6 % |
| Romstad-Strand | M | 25,6 % | M | 24,9 % | 88,7 % |
| Rud norr | S | 43,1 % | S | 40,7 % | 78,6 % |
| Rud söder | S | 44,1 % | S | 38,9 % | 78,8 % |
| Råtorp söder | M | 26,1 % | M | 26,5 % | 92,5 % |
| Råtorp-Älvåker | M | 25,6 % | M | 26,4 % | 92,5 % |
| Skattkärr | S | 33,1 % | S | 31,7 % | 88,1 % |
| Skåre | S | 36,0 % | S | 34,2 % | 84,8 % |
| Soldattorpet | S | 29,8 % | S | 24,2 % | 92,5 % |
| Stockfallet | S | 32,9 % | S | 30,4 % | 93,6 % |
| Stodene | S | 35,6 % | S | 32,1 % | 93,9 % |
| Sundsta | M | 25,9 % | M | 26,8 % | 87,3 % |
| Tingvalla | M | 25,6 % | M | 27,5 % | 84,9 % |
| Tingvallastaden | M | 29,0 % | M | 31,9 % | 86,3 % |
| Torrmestad-Lamberget | S | 29,7 % | S | 25,2 % | 87,9 % |
| Tullholmsviken | M | 32,0 % | M | 35,0 % | 92,2 % |
| Universitetet | S | 38,0 % | S | 36,3 % | 88,5 % |
| Viken | S | 34,1 % | S | 31,3 % | 85,6 % |
| Vålberg | S | 40,8 % | S | 38,4 % | 85,6 % |
| Vålberg-Nor | S | 32,2 % | S | 30,1 % | 79,2 % |
| Våxnäs norr | S | 43,3 % | S | 39,4 % | 79,4 % |
| Våxnäs söder | S | 45,5 % | S | 43,7 % | 79,2 % |
| Väse | S | 27,0 % | C | 25,9 % | 88,1 % |
| Östra Fågelvik | S | 25,5 % | S | 21,7 % | 89,2 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018