Valresultat Forshaga 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Forshaga med 39,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,2 %). Valdeltagandet var 88,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Forshaga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,7 %
- Röstberättigade
- 8 666
- Avgivna röster
- 7 691
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2018 i Forshaga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 967 | 39,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 556 | 20,5 % |
| MModeraterna | 1 009 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 599 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 491 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 470 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 212 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 193 | 2,5 % |
| Övriga partier | 103 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Forshaga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 082 | 41,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 081 | 14,4 % |
| MModeraterna | 878 | 11,7 % |
| CCenterpartiet | 615 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 509 | 6,8 % |
| SjvVSjvV | 503 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 481 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 195 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 139 | 1,8 % |
| Övriga partier | 33 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Forshaga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 205 | 42,2 % |
| MModeraterna | 1 109 | 14,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 999 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 967 | 12,7 % |
| VVänsterpartiet | 414 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 293 | 3,9 % |
| KomBäKomBä | 277 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 161 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 155 | 2,0 % |
| Övriga partier | 18 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Forshaga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Forshaga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,5 % | 47,2 % | 46,9 % | 39,0 % | 37,7 % | 32,9 % |
| SD | 3,6 % | 5,2 % | 14,0 % | 20,5 % | 26,7 % | 23,6 % |
| M | 16,2 % | 21,1 % | 14,9 % | 13,3 % | 14,2 % | 16,7 % |
| C | 7,7 % | 6,0 % | 6,5 % | 7,9 % | 5,0 % | 5,2 % |
| V | 5,6 % | 5,4 % | 4,8 % | 6,5 % | 4,2 % | 4,7 % |
| KD | 5,3 % | 4,3 % | 3,5 % | 6,2 % | 5,9 % | 7,7 % |
| L | 4,9 % | 5,1 % | 3,1 % | 2,8 % | 2,3 % | 3,5 % |
| MP | 2,9 % | 4,9 % | 3,8 % | 2,5 % | 2,8 % | 3,7 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,3 % | 1,4 % | 1,1 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 81,5 % | 86,4 % | 87,3 % | 88,7 % | 86,9 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Forshaga 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Forshaga 2018
Så skiljer sig Forshaga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 39,0 % i Forshaga mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 10,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,8
- SD +2,9
Svagare än i riket
- M −6,6
- L −2,7
- MP −1,9
- V −1,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Forshaga, från 14,0 % till 20,5 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 46,9 % till 39,0 % (−7,9).
- S −7,9
- SD +6,4
- KD +2,7
- M −1,7
- V +1,6
- C +1,4
- MP −1,3
- FI −1,2
Valdeltagande i Forshaga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,7 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Forshaga på plats 71 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Forshaga är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,9 % i Deje till 89,2 % i Skived.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Deje (41,5 %) och sitt svagaste i Dejefors (36,8 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Forshaga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 20,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- SD −7,3
- C +4,8
- S +3,1
- KD −2,3
- M +1,3
- V −1,0
Största parti i Forshaga sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Forshaga i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 86,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,9 % | 87,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 47,2 % | 86,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,5 % | 81,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Forshaga 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Forshaga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Deje | S | 41,5 % | S | 40,0 % | 82,9 % |
| Dejefors | S | 36,8 % | S | 36,0 % | 84,7 % |
| Forshaga | S | 39,5 % | S | 44,9 % | 85,5 % |
| Grossbol | S | 39,5 % | S | 44,8 % | 86,3 % |
| Skived | S | 38,5 % | S | 43,7 % | 89,2 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018