Valresultat Forshaga 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Forshaga med 46,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,3 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Forshaga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Forshaga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,3 %
Röstberättigade
8 779
Avgivna röster
7 667
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2014 i Forshaga

Riksdagsvalet 2014 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 56646,9 %
MModeraterna1 13514,9 %
SDSverigedemokraterna1 06614,0 %
CCenterpartiet4966,5 %
VVänsterpartiet3664,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2923,8 %
KDKristdemokraterna2663,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2333,1 %
FIFeministiskt initiativ1171,5 %
Övriga partier600,8 %

Landstingsvalet 2014 i Forshaga

Landstingsvalet 2014 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 63548,6 %
MModeraterna93112,4 %
SDSverigedemokraterna6929,2 %
CCenterpartiet5457,3 %
SjvVSjvV4135,5 %
VVänsterpartiet3534,7 %
KDKristdemokraterna3154,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2783,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2703,6 %
Övriga partier550,7 %

Kommunvalet 2014 i Forshaga

Kommunvalet 2014 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 58247,3 %
MModeraterna1 10414,6 %
CCenterpartiet1 00713,3 %
SDSverigedemokraterna6989,2 %
VVänsterpartiet3114,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2903,8 %
KDKristdemokraterna2112,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2062,7 %
KomBäKomBä1301,7 %
Övriga partier410,5 %

Partiernas utveckling i Forshaga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Forshaga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Forshaga per valår
Parti200620102014201820222026
S51,5 %47,2 %46,9 %39,0 %37,7 %32,9 %
M16,2 %21,1 %14,9 %13,3 %14,2 %16,7 %
SD3,6 %5,2 %14,0 %20,5 %26,7 %23,6 %
C7,7 %6,0 %6,5 %7,9 %5,0 %5,2 %
V5,6 %5,4 %4,8 %6,5 %4,2 %4,7 %
MP2,9 %4,9 %3,8 %2,5 %2,8 %3,7 %
KD5,3 %4,3 %3,5 %6,2 %5,9 %7,7 %
L4,9 %5,1 %3,1 %2,8 %2,3 %3,5 %
Övr2,1 %0,9 %2,3 %1,4 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande81,5 %86,4 %87,3 %88,7 %86,9 %86,9 %

Valdeltagande i Forshaga 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Forshaga 2014

Så skiljer sig Forshaga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 46,9 % i Forshaga mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 15,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +15,9
  • SD +1,2
  • C +0,4

Svagare än i riket

  • M −8,4
  • MP −3,0
  • FP −2,4
  • FI −1,6

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Forshaga, från 5,2 % till 14,0 % (+8,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,1 % till 14,9 % (−6,2).

  • SD +8,8
  • M −6,2
  • FP −2,1
  • FI +1,5
  • MP −1,0
  • KD −0,8
  • C +0,6
  • V −0,5

Valdeltagande i Forshaga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,3 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Forshaga på plats 76 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Forshaga är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,2 % i Dejefors till 89,0 % i Skived.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Deje (51,9 %) och sitt svagaste i Grossbol (45,5 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Forshaga är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 6,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.

  • C +6,8
  • SD −4,8
  • KD −0,7
  • V −0,7
  • M −0,4
  • FP −0,3
  • S +0,3
  • MP −0,0

Största parti i Forshaga sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Forshaga i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Forshaga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,9 %86,9 %
2022Socialdemokraterna37,7 %86,9 %
2018Socialdemokraterna39,0 %88,7 %
2014Socialdemokraterna46,9 %87,3 %
2010Socialdemokraterna47,2 %86,4 %
2006Socialdemokraterna51,5 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Forshaga 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Forshaga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Forshaga, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DejeS51,9 %S48,6 %81,3 %
DejeforsS48,0 %S43,5 %74,2 %
ForshagaS47,2 %S48,8 %85,0 %
GrossbolS45,5 %S48,7 %86,6 %
SkivedS46,4 %S48,6 %89,0 %

Utforska valdistrikten i Forshaga på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014