Valresultat Forshaga 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Forshaga med 47,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (55,0 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Forshaga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Forshaga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,4 %
Röstberättigade
8 716
Avgivna röster
7 529
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2010 i Forshaga

Riksdagsvalet 2010 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 51547,2 %
MModeraterna1 57121,1 %
CCenterpartiet4446,0 %
VVänsterpartiet3995,4 %
SDSverigedemokraterna3885,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3835,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3624,9 %
KDKristdemokraterna3184,3 %
Övriga partier650,9 %

Landstingsvalet 2010 i Forshaga

Landstingsvalet 2010 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 85152,5 %
MModeraterna1 23416,8 %
CCenterpartiet4536,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3885,3 %
VVänsterpartiet3194,4 %
SjvVSjvV3084,2 %
SDSverigedemokraterna2703,7 %
KDKristdemokraterna2563,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2413,3 %
Övriga partier110,2 %

Kommunvalet 2010 i Forshaga

Kommunvalet 2010 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 08555,0 %
MModeraterna1 19516,1 %
CCenterpartiet81310,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3064,1 %
VVänsterpartiet2994,0 %
SDSverigedemokraterna2843,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2203,0 %
KDKristdemokraterna2162,9 %
Övriga partier110,1 %

Partiernas utveckling i Forshaga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Forshaga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • SD
  • L
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Forshaga per valår
Parti200620102014201820222026
S51,5 %47,2 %46,9 %39,0 %37,7 %32,9 %
M16,2 %21,1 %14,9 %13,3 %14,2 %16,7 %
C7,7 %6,0 %6,5 %7,9 %5,0 %5,2 %
V5,6 %5,4 %4,8 %6,5 %4,2 %4,7 %
SD3,6 %5,2 %14,0 %20,5 %26,7 %23,6 %
L4,9 %5,1 %3,1 %2,8 %2,3 %3,5 %
MP2,9 %4,9 %3,8 %2,5 %2,8 %3,7 %
KD5,3 %4,3 %3,5 %6,2 %5,9 %7,7 %
Övr2,1 %0,9 %2,3 %1,4 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande81,5 %86,4 %87,3 %88,7 %86,9 %86,9 %

Valdeltagande i Forshaga 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Forshaga 2010

Så skiljer sig Forshaga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 47,2 % i Forshaga mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 16,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +16,6

Svagare än i riket

  • M −9,0
  • MP −2,5
  • FP −1,9
  • KD −1,3

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Forshaga, från 16,2 % till 21,1 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 51,5 % till 47,2 % (−4,3).

  • M +4,9
  • S −4,3
  • MP +1,9
  • C −1,7
  • SD +1,6
  • KD −1,1
  • V −0,3
  • FP +0,3

Valdeltagande i Forshaga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,4 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Forshaga på plats 55 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Forshaga är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,2 % i Dejefors till 87,5 % i Skived.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dejefors (53,3 %) och sitt svagaste i Grossbol (44,2 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Forshaga är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 55,0 % i kommunvalet mot 47,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.

  • S +7,8
  • M −5,0
  • C +5,0
  • MP −1,9
  • SD −1,4
  • KD −1,4
  • V −1,3
  • FP −1,0

Största parti i Forshaga sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Forshaga i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Forshaga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,9 %86,9 %
2022Socialdemokraterna37,7 %86,9 %
2018Socialdemokraterna39,0 %88,7 %
2014Socialdemokraterna46,9 %87,3 %
2010Socialdemokraterna47,2 %86,4 %
2006Socialdemokraterna51,5 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Forshaga 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Forshaga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Forshaga, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DejeS51,6 %S55,7 %81,6 %
DejeforsS53,3 %S56,3 %72,2 %
ForshagaS48,9 %S57,8 %83,3 %
GrossbolS44,2 %S54,7 %84,5 %
SkivedS44,4 %S55,4 %87,5 %

Utforska valdistrikten i Forshaga på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010