Valresultat Munkfors 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Munkfors med 56,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (52,4 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 2 989
- Avgivna röster
- 2 507
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2010 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 393 | 56,1 % |
| MModeraterna | 292 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 181 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 165 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 147 | 5,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 122 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 71 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 65 | 2,6 % |
| OVRövriga partier | 35 | 1,4 % |
| Övriga partier | 13 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 526 | 61,3 % |
| CCenterpartiet | 241 | 9,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 185 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 148 | 5,9 % |
| MModeraterna | 141 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 90 | 3,6 % |
| SjvVSjvV | 73 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 55 | 2,2 % |
| KDKristdemokraterna | 30 | 1,2 % |
| Övriga partier | 2 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 311 | 52,4 % |
| CCenterpartiet | 474 | 18,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 378 | 15,1 % |
| VVänsterpartiet | 174 | 6,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 88 | 3,5 % |
| MModeraterna | 48 | 1,9 % |
| Övriga partier | 31 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Munkfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Munkfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−2,5 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- L
- SD
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,1 % | 56,1 % | 58,1 % | 52,2 % | 44,0 % | 39,3 % |
| M | 9,5 % | 11,8 % | 9,7 % | 8,3 % | 10,3 % | 14,0 % |
| C | 9,8 % | 7,3 % | 6,2 % | 8,1 % | 5,6 % | 4,5 % |
| V | 9,0 % | 6,6 % | 4,6 % | 6,1 % | 5,1 % | 5,7 % |
| L | 5,5 % | 5,9 % | 3,5 % | 2,9 % | 2,4 % | 3,4 % |
| SD | 3,2 % | 4,9 % | 11,4 % | 15,4 % | 24,9 % | 22,6 % |
| KD | 2,8 % | 2,9 % | 2,0 % | 3,9 % | 4,4 % | 5,2 % |
| MP | 2,3 % | 2,6 % | 2,1 % | 1,4 % | 2,1 % | 3,2 % |
| Övr | 1,9 % | 1,9 % | 2,5 % | 1,6 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 83,9 % | 85,1 % | 85,1 % | 84,0 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Munkfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Munkfors 2010
Så skiljer sig Munkfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 56,1 % i Munkfors mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 25,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +25,4
- OVR +1,2
- V +1,0
- C +0,7
Svagare än i riket
- M −18,3
- MP −4,7
- KD −2,7
- FP −1,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Munkfors, från 9,5 % till 11,8 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,8 % till 7,3 % (−2,5).
- C −2,5
- V −2,4
- M +2,3
- SD +1,7
- OVR +1,2
- FP +0,4
- MP +0,3
- KD +0,1
Valdeltagande i Munkfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,9 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Munkfors på plats 169 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Munkfors är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Munkfors Västra till 83,8 % i Munkfors Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Munkfors Centrala (66,0 %) och sitt svagaste i Munkfors Södra (35,8 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,6 procentenheter.
- C +11,6
- M −9,8
- FP +9,2
- S −3,7
- SD −1,4
- V +0,3
Största parti i Munkfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Munkfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 58,1 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 56,1 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,1 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Munkfors 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Munkfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Munkfors Centrala | S | 66,0 % | S | 61,4 % | 82,7 % |
| Munkfors Södra | S | 35,8 % | C | 41,6 % | 83,8 % |
| Munkfors Västra | S | 51,0 % | S | 48,4 % | 78,7 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010