Valresultat Munkfors 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Munkfors med 52,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (63,3 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Munkfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
2 777
Avgivna röster
2 364
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2018 i Munkfors

Riksdagsvalet 2018 i Munkfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 22152,2 %
SDSverigedemokraterna36115,4 %
MModeraterna1958,3 %
CCenterpartiet1908,1 %
VVänsterpartiet1436,1 %
KDKristdemokraterna923,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)682,9 %
MPMiljöpartiet de gröna321,4 %
Övriga partier381,6 %

Landstingsvalet 2018 i Munkfors

Landstingsvalet 2018 i Munkfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 36957,7 %
SDSverigedemokraterna2329,8 %
CCenterpartiet1817,6 %
MModeraterna1737,3 %
VVänsterpartiet1144,8 %
SjvVSjvV933,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)813,4 %
KDKristdemokraterna743,1 %
FIFeministiskt initiativ281,2 %
MPMiljöpartiet de gröna261,1 %
Övriga partier20,1 %

Kommunvalet 2018 i Munkfors

Kommunvalet 2018 i Munkfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 51363,3 %
CCenterpartiet39116,4 %
SDSverigedemokraterna2118,8 %
VVänsterpartiet984,1 %
MModeraterna532,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)522,2 %
FIFeministiskt initiativ461,9 %
Övriga partier271,1 %

Partiernas utveckling i Munkfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Munkfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Munkfors per valår
Parti200620102014201820222026
S56,1 %56,1 %58,1 %52,2 %44,0 %39,3 %
SD3,2 %4,9 %11,4 %15,4 %24,9 %22,6 %
M9,5 %11,8 %9,7 %8,3 %10,3 %14,0 %
C9,8 %7,3 %6,2 %8,1 %5,6 %4,5 %
V9,0 %6,6 %4,6 %6,1 %5,1 %5,7 %
KD2,8 %2,9 %2,0 %3,9 %4,4 %5,2 %
L5,5 %5,9 %3,5 %2,9 %2,4 %3,4 %
Övr1,9 %1,9 %2,5 %1,6 %1,2 %2,1 %
MP2,3 %2,6 %2,1 %1,4 %2,1 %3,2 %
Valdeltagande79,8 %83,9 %85,1 %85,1 %84,0 %82,2 %

Valdeltagande i Munkfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Munkfors 2018

Så skiljer sig Munkfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 52,2 % i Munkfors mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 23,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +23,9

Svagare än i riket

  • M −11,5
  • MP −3,0
  • L −2,6
  • KD −2,4

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Munkfors, från 11,4 % till 15,4 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 58,1 % till 52,2 % (−5,9).

  • S −5,9
  • SD +4,1
  • C +1,9
  • KD +1,9
  • V +1,5
  • FI −1,5
  • M −1,4
  • MP −0,7

Valdeltagande i Munkfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,1 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Munkfors på plats 238 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Munkfors är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,1 % i Munkfors Västra till 81,9 % i Munkfors Södra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Munkfors Centrala (60,7 %) och sitt svagaste i Munkfors Södra (40,2 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkfors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 63,3 % i kommunvalet mot 52,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,1 procentenheter.

  • S +11,1
  • C +8,2
  • SD −6,6
  • M −6,1
  • KD −3,1
  • V −2,0

Största parti i Munkfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Munkfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Munkfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna39,3 %82,2 %
2022Socialdemokraterna44,0 %84,0 %
2018Socialdemokraterna52,2 %85,1 %
2014Socialdemokraterna58,1 %85,1 %
2010Socialdemokraterna56,1 %83,9 %
2006Socialdemokraterna56,1 %79,8 %

Valresultat per valdistrikt i Munkfors 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Munkfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Munkfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Munkfors CentralaS60,7 %S71,2 %80,5 %
Munkfors SödraS40,2 %S41,6 %81,9 %
Munkfors VästraS45,0 %S63,4 %80,1 %

Utforska valdistrikten i Munkfors på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018