Valresultat Kil 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kil med 31,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,2 %). Valdeltagandet var 89,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Kil på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,0 %
Röstberättigade
9 195
Avgivna röster
8 182
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2018 i Kil

Riksdagsvalet 2018 i Kil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 57531,9 %
SDSverigedemokraterna1 71621,3 %
MModeraterna1 29616,1 %
CCenterpartiet82310,2 %
VVänsterpartiet4826,0 %
KDKristdemokraterna4695,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3684,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2533,1 %
Övriga partier781,0 %

Landstingsvalet 2018 i Kil

Landstingsvalet 2018 i Kil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 66433,8 %
SDSverigedemokraterna1 17114,9 %
MModeraterna1 09213,9 %
CCenterpartiet84810,8 %
SjvVSjvV5517,0 %
KDKristdemokraterna4746,0 %
VVänsterpartiet4425,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3494,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2783,5 %
Övriga partier150,2 %

Kommunvalet 2018 i Kil

Kommunvalet 2018 i Kil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 65233,2 %
CCenterpartiet1 59019,9 %
SDSverigedemokraterna1 26215,8 %
MModeraterna1 19815,0 %
VVänsterpartiet4405,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3714,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3504,4 %
KDKristdemokraterna1141,4 %
Övriga partier130,2 %

Partiernas utveckling i Kil 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kil per valår
Parti200620102014201820222026
S41,9 %38,0 %38,8 %31,9 %32,3 %28,9 %
SD3,3 %4,7 %14,6 %21,3 %27,8 %23,1 %
M20,9 %26,0 %18,7 %16,1 %16,5 %20,5 %
C10,9 %9,1 %8,5 %10,2 %6,5 %5,9 %
V5,2 %5,2 %5,2 %6,0 %3,8 %4,1 %
KD6,5 %5,1 %4,2 %5,8 %5,5 %7,2 %
L6,0 %5,6 %3,3 %4,6 %3,4 %4,4 %
MP3,3 %5,3 %4,5 %3,1 %3,4 %3,8 %
Övr1,9 %1,0 %2,2 %1,0 %0,7 %2,0 %
Valdeltagande81,5 %85,2 %87,4 %89,0 %87,6 %87,8 %

Valdeltagande i Kil 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kil 2018

Så skiljer sig Kil från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 21,3 % i Kil mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,8
  • S +3,7
  • C +1,6

Svagare än i riket

  • M −3,8
  • V −2,0
  • MP −1,3
  • L −0,9

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kil, från 14,6 % till 21,3 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,8 % till 31,9 % (−6,8).

  • S −6,8
  • SD +6,7
  • M −2,7
  • C +1,7
  • KD +1,6
  • MP −1,4
  • L +1,3
  • FI −1,3

Valdeltagande i Kil

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,0 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kil på plats 61 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kil är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,3 % i Sannerud till 86,9 % i Frykerud.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sannerud (40,3 %) och sitt svagaste i Frykerud (20,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kil är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,9 % i kommunvalet mot 10,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.

  • C +9,7
  • SD −5,5
  • KD −4,4
  • S +1,2
  • MP +1,2
  • M −1,1
  • V −0,5
  • L +0,1

Största parti i Kil sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kil i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kil per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,9 %87,8 %
2022Socialdemokraterna32,3 %87,6 %
2018Socialdemokraterna31,9 %89,0 %
2014Socialdemokraterna38,8 %87,4 %
2010Socialdemokraterna38,0 %85,2 %
2006Socialdemokraterna41,9 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Kil 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Kil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kil, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BodaS25,0 %C26,4 %84,1 %
DallidenS38,1 %S41,0 %83,7 %
FageråsSD30,5 %C28,8 %82,5 %
FrykerudSD22,2 %C38,4 %86,9 %
SannerudS40,3 %S43,6 %82,3 %
StenåsenS32,3 %S37,2 %86,5 %
TolitaSD26,7 %C29,4 %86,8 %
VikstadS31,9 %S29,1 %86,6 %

Utforska valdistrikten i Kil på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018