Valresultat Kil 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kil med 38,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,5 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Kil på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,4 %
Röstberättigade
9 236
Avgivna röster
8 073
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2014 i Kil

Riksdagsvalet 2014 i Kil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 09438,8 %
MModeraterna1 49518,7 %
SDSverigedemokraterna1 16414,6 %
CCenterpartiet6798,5 %
VVänsterpartiet4175,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3614,5 %
KDKristdemokraterna3344,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2613,3 %
FIFeministiskt initiativ1201,5 %
Övriga partier570,7 %

Landstingsvalet 2014 i Kil

Landstingsvalet 2014 i Kil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 25441,9 %
MModeraterna1 14214,7 %
CCenterpartiet7739,9 %
SDSverigedemokraterna7089,1 %
SjvVSjvV4155,3 %
KDKristdemokraterna4115,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3804,9 %
VVänsterpartiet3794,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2533,3 %
Övriga partier550,7 %

Kommunvalet 2014 i Kil

Kommunvalet 2014 i Kil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 35442,5 %
MModeraterna1 32916,9 %
CCenterpartiet1 31816,7 %
SDSverigedemokraterna6838,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3965,0 %
VVänsterpartiet3484,4 %
KDKristdemokraterna2272,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1992,5 %
Övriga partier320,4 %

Partiernas utveckling i Kil 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kil per valår
Parti200620102014201820222026
S41,9 %38,0 %38,8 %31,9 %32,3 %28,9 %
M20,9 %26,0 %18,7 %16,1 %16,5 %20,5 %
SD3,3 %4,7 %14,6 %21,3 %27,8 %23,1 %
C10,9 %9,1 %8,5 %10,2 %6,5 %5,9 %
V5,2 %5,2 %5,2 %6,0 %3,8 %4,1 %
MP3,3 %5,3 %4,5 %3,1 %3,4 %3,8 %
KD6,5 %5,1 %4,2 %5,8 %5,5 %7,2 %
L6,0 %5,6 %3,3 %4,6 %3,4 %4,4 %
Övr1,9 %1,0 %2,2 %1,0 %0,7 %2,0 %
Valdeltagande81,5 %85,2 %87,4 %89,0 %87,6 %87,8 %

Valdeltagande i Kil 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kil 2014

Så skiljer sig Kil från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 38,8 % i Kil mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,7
  • C +2,4
  • SD +1,7

Svagare än i riket

  • M −4,6
  • MP −2,4
  • FP −2,1
  • FI −1,6

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kil, från 4,7 % till 14,6 % (+9,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,0 % till 18,7 % (−7,2).

  • SD +9,9
  • M −7,2
  • FP −2,4
  • FI +1,3
  • KD −0,9
  • MP −0,8
  • S +0,8
  • C −0,6

Valdeltagande i Kil

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,4 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kil på plats 72 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kil är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,0 % i Fagerås till 87,0 % i Vikstad.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sannerud (45,3 %) och sitt svagaste i Frykerud (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Centerpartiet i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kil är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,7 % i kommunvalet mot 8,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.

  • C +8,2
  • SD −5,9
  • S +3,8
  • M −1,9
  • KD −1,3
  • V −0,8
  • FP −0,7
  • MP +0,5

Största parti i Kil sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kil i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kil per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,9 %87,8 %
2022Socialdemokraterna32,3 %87,6 %
2018Socialdemokraterna31,9 %89,0 %
2014Socialdemokraterna38,8 %87,4 %
2010Socialdemokraterna38,0 %85,2 %
2006Socialdemokraterna41,9 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Kil 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Kil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kil, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BodaS34,0 %S32,1 %86,0 %
DallidenS42,7 %S48,4 %86,9 %
FageråsS33,6 %S35,8 %83,0 %
FrykerudC23,1 %C41,3 %86,1 %
SannerudS45,3 %S51,8 %83,2 %
StenåsenS42,5 %S47,6 %86,8 %
TolitaS26,9 %C31,6 %85,4 %
VikstadS40,4 %S43,8 %87,0 %

Utforska valdistrikten i Kil på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014