Valresultat Eda 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Eda med 41,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,9 %). Valdeltagandet var 79,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,7 %
- Röstberättigade
- 5 538
- Avgivna röster
- 4 412
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2014 i Eda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 814 | 41,8 % |
| MModeraterna | 767 | 17,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 661 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 485 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 217 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 138 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 103 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 86 | 2,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 45 | 1,0 % |
| Övriga partier | 28 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Eda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 871 | 41,8 % |
| CCenterpartiet | 591 | 13,2 % |
| MModeraterna | 562 | 12,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 430 | 9,6 % |
| SjvVSjvV | 398 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 220 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 151 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 142 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 89 | 2,0 % |
| Övriga partier | 18 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Eda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 339 | 28,9 % |
| HELHEL | 1 285 | 27,7 % |
| CCenterpartiet | 661 | 14,3 % |
| MModeraterna | 455 | 9,8 % |
| VVänsterpartiet | 334 | 7,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 279 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 132 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 106 | 2,3 % |
| Övriga partier | 42 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Eda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 43,0 % | 41,8 % | 33,7 % | 33,4 % | 29,1 % |
| M | 16,2 % | 22,7 % | 17,7 % | 14,4 % | 14,1 % | 18,4 % |
| SD | 3,2 % | 5,7 % | 15,2 % | 23,0 % | 29,9 % | 28,1 % |
| C | 16,0 % | 12,3 % | 11,2 % | 10,3 % | 6,2 % | 4,3 % |
| V | 4,8 % | 4,6 % | 5,0 % | 5,8 % | 3,0 % | 3,7 % |
| KD | 6,1 % | 4,0 % | 3,2 % | 7,4 % | 9,1 % | 9,7 % |
| L | 3,5 % | 3,7 % | 2,4 % | 2,8 % | 2,1 % | 3,3 % |
| MP | 1,9 % | 2,8 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,4 % | 2,1 % |
| Övr | 2,9 % | 1,1 % | 1,7 % | 1,4 % | 0,8 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 74,0 % | 78,5 % | 79,7 % | 82,4 % | 80,4 % | 80,2 % |
Valdeltagande i Eda 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eda 2014
Så skiljer sig Eda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 41,8 % i Eda mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,7
- C +5,1
- SD +2,4
Svagare än i riket
- M −5,7
- MP −4,9
- FP −3,0
- FI −2,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Eda, från 5,7 % till 15,2 % (+9,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,7 % till 17,7 % (−5,1).
- SD +9,5
- M −5,1
- FP −1,4
- S −1,2
- C −1,1
- FI +0,9
- KD −0,8
- MP −0,8
Valdeltagande i Eda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 79,7 %, vilket är 6,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Eda på plats 286 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Eda är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,0 % i Charlottenbergs tätort till 84,9 % i Köla-Skillingmark.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åmotfors (51,2 %) och sitt svagaste i Köla-Skillingmark (32,6 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eda är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 28,9 % i kommunvalet mot 41,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,9 procentenheter.
- S −12,9
- SD −9,2
- M −7,8
- C +3,1
- V +2,2
- KD −0,3
Största parti i Eda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Eda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 80,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 82,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 79,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,0 % | 78,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 74,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Eda 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Eda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Charlottenbergs omland | S | 38,5 % | S | 27,6 % | 79,2 % |
| Charlottenbergs tätort | S | 50,4 % | S | 40,3 % | 70,0 % |
| Koppom | S | 38,1 % | HEL | 31,7 % | 80,6 % |
| Köla-Skillingmark | S | 32,6 % | HEL | 42,2 % | 84,9 % |
| Åmotfors | S | 51,2 % | S | 31,3 % | 76,8 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014