Valresultat Eda 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Eda med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (24,1 %). Valdeltagandet var 80,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,2 %
- Röstberättigade
- 5 497
- Avgivna röster
- 4 411
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Eda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 273 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 226 | 28,1 % |
| MModeraterna | 803 | 18,4 % |
| KDKristdemokraterna | 423 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 188 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 162 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 144 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 92 | 2,1 % |
| Övriga partier | 59 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Eda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 422 | 31,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 947 | 20,7 % |
| MModeraterna | 869 | 19,0 % |
| KDKristdemokraterna | 418 | 9,2 % |
| CCenterpartiet | 265 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 231 | 5,1 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 203 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 74 | 1,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 74 | 1,6 % |
| Övriga partier | 61 | 1,3 % |
Kommunvalet 2026 i Eda — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Eda har 25 mandat. Moderaterna och Socialdemokraterna fick flest, 6 mandat vardera.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 1 105 | 24,1 % | 6(+1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 056 | 23,1 % | 6(−3) |
| SDSverigedemokraterna | 876 | 19,1 % | 5(−1) |
| CCenterpartiet | 412 | 9,0 % | 2(−3) |
| HELHela Edas Lista | 373 | 8,1 % | 2(−1) |
| KDKristdemokraterna | 334 | 7,3 % | 2(−1) |
| VVänsterpartiet | 264 | 5,8 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 95 | 2,1 % | 0(−1) |
| Övriga partier | 63 | 1,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Eda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har M gjort (+4,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 43,0 % | 41,8 % | 33,7 % | 33,4 % | 29,1 % |
| SD | 3,2 % | 5,7 % | 15,2 % | 23,0 % | 29,9 % | 28,1 % |
| M | 16,2 % | 22,7 % | 17,7 % | 14,4 % | 14,1 % | 18,4 % |
| KD | 6,1 % | 4,0 % | 3,2 % | 7,4 % | 9,1 % | 9,7 % |
| C | 16,0 % | 12,3 % | 11,2 % | 10,3 % | 6,2 % | 4,3 % |
| V | 4,8 % | 4,6 % | 5,0 % | 5,8 % | 3,0 % | 3,7 % |
| L | 3,5 % | 3,7 % | 2,4 % | 2,8 % | 2,1 % | 3,3 % |
| MP | 1,9 % | 2,8 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,4 % | 2,1 % |
| Övr | 2,9 % | 1,1 % | 1,7 % | 1,4 % | 0,8 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 74,0 % | 78,5 % | 79,7 % | 82,4 % | 80,4 % | 80,2 % |
Valdeltagande i Eda 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eda 2026
Så skiljer sig Eda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 28,1 % i Eda mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,6
- KD +3,5
- S +1,1
Svagare än i riket
- V −4,7
- MP −4,0
- C −2,7
- L −2,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Eda, från 14,1 % till 18,4 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,4 % till 29,1 % (−4,2).
- M +4,3
- S −4,2
- C −1,9
- SD −1,9
- L +1,2
- MP +0,7
- V +0,7
- KD +0,5
Valdeltagande i Eda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,2 %, vilket är 4,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Eda på plats 275 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Eda är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 59,9 % i Charlottenbergs tätort till 74,9 % i Köla-Skillingmark.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Charlottenbergs tätort (38,8 %) och sitt svagaste i Köla-Skillingmark (22,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,1 % i kommunvalet mot 28,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,9 procentenheter.
- SD −8,9
- S −6,1
- M +5,8
- C +4,7
- KD −2,4
- V +2,1
- L −1,2
Största parti i Eda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Eda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 80,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 82,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 79,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,0 % | 78,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 74,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Eda 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Eda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Charlottenbergs omland | SD | 29,3 % | M | 28,0 % | 68,4 % |
| Charlottenbergs tätort | S | 38,8 % | S | 31,8 % | 59,9 % |
| Koppom | SD | 26,8 % | S | 18,4 % | 68,2 % |
| Köla-Skillingmark | SD | 25,9 % | M | 31,2 % | 74,9 % |
| Åmotfors | S | 35,1 % | S | 29,3 % | 64,3 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026