Valresultat Hagfors 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hagfors med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Oberoende Realister flest röster (41,6 %). Valdeltagandet var 81,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hagfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,6 %
- Röstberättigade
- 8 429
- Avgivna röster
- 6 878
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Hagfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 557 | 37,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 760 | 26,1 % |
| MModeraterna | 960 | 14,2 % |
| KDKristdemokraterna | 404 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 322 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 252 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 222 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 156 | 2,3 % |
| Övriga partier | 119 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Hagfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 731 | 39,7 % |
| OROberoende Realister | 1 390 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 951 | 13,8 % |
| MModeraterna | 594 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 289 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 264 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 258 | 3,8 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 193 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 120 | 1,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 70 | 1,0 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Kommunvalet 2026 i Hagfors — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Hagfors har 35 mandat. Oberoende Realister fick flest, 15 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 13 och Sverigedemokraterna med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| OROberoende Realister | 2 907 | 41,6 % | 15(±0) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 419 | 34,6 % | 13(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 676 | 9,7 % | 4(+1) |
| CCenterpartiet | 252 | 3,6 % | 1(±0) |
| VVänsterpartiet | 250 | 3,6 % | 1(±0) |
| MModeraterna | 237 | 3,4 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 93 | 1,3 % | |
| Övriga partier | 153 | 2,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Hagfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hagfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,0 % | 53,6 % | 54,1 % | 47,5 % | 43,2 % | 37,9 % |
| SD | 3,6 % | 5,3 % | 14,3 % | 18,0 % | 27,6 % | 26,1 % |
| M | 11,6 % | 14,4 % | 10,6 % | 9,3 % | 9,4 % | 14,2 % |
| KD | 3,1 % | 2,2 % | 2,1 % | 4,5 % | 5,0 % | 6,0 % |
| V | 11,1 % | 9,2 % | 6,5 % | 8,3 % | 5,5 % | 4,8 % |
| C | 8,4 % | 7,1 % | 6,6 % | 7,9 % | 4,3 % | 3,7 % |
| L | 3,1 % | 4,0 % | 2,1 % | 2,3 % | 2,1 % | 3,3 % |
| MP | 1,7 % | 2,6 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 1,4 % | 1,7 % | 1,8 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 82,8 % | 84,0 % | 84,1 % | 82,5 % | 81,6 % |
Valdeltagande i Hagfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hagfors 2026
Så skiljer sig Hagfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 37,9 % i Hagfors mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,9
- SD +8,6
Svagare än i riket
- M −5,6
- MP −3,8
- V −3,6
- C −3,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Hagfors, från 9,4 % till 14,2 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,2 % till 37,9 % (−5,3).
- S −5,3
- M +4,8
- SD −1,6
- L +1,2
- KD +1,0
- V −0,7
- MP +0,5
- C −0,5
Valdeltagande i Hagfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,6 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hagfors på plats 256 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hagfors är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,7 % i Hagfors Centrum till 80,2 % i Ekshärad-Västanberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hagfors Centrum (46,8 %) och sitt svagaste i Ekshärad-Västanberg (26,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hagfors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,7 % i kommunvalet mot 26,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,4 procentenheter.
- SD −16,4
- M −10,8
- KD −5,3
- S −3,2
- L −2,7
- V −1,2
- C −0,1
Största parti i Hagfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hagfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 81,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 47,5 % | 84,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 54,1 % | 84,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 53,6 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,0 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hagfors 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hagfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekshärad-Västanberg | SD | 32,3 % | OR | 50,8 % | 80,2 % |
| Hagfors Centrum | S | 46,8 % | S | 45,0 % | 73,7 % |
| Hagfors Norra-Gustav Adolf | S | 42,0 % | S | 40,4 % | 77,3 % |
| Hagfors Östra | S | 44,2 % | S | 42,8 % | 76,9 % |
| Råda-Höje | S | 36,5 % | OR | 48,9 % | 75,7 % |
| Sunnemo-Uddeholm | S | 34,3 % | OR | 40,5 % | 78,5 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026