Valresultat Årjäng 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Årjäng med 27,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,6 %). Valdeltagandet var 82,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Årjäng ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,2 %
- Röstberättigade
- 6 910
- Avgivna röster
- 5 680
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 549 | 27,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 183 | 21,0 % |
| MModeraterna | 969 | 17,2 % |
| KDKristdemokraterna | 940 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 313 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 295 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 196 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 106 | 1,9 % |
| Övriga partier | 70 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 920 | 33,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 074 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 947 | 16,6 % |
| MModeraterna | 785 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 287 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 200 | 3,5 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 185 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 149 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 104 | 1,8 % |
| Övriga partier | 46 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Årjäng — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Årjäng har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (±0 sedan 2022), följt av Kristdemokraterna med 9 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 596 | 27,6 % | 10(±0) |
| KDKristdemokraterna | 1 559 | 27,0 % | 9(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 812 | 14,1 % | 5(+1) |
| MModeraterna | 736 | 12,7 % | 4(±0) |
| CCenterpartiet | 435 | 7,5 % | 3(−2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 318 | 5,5 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 168 | 2,9 % | 1(±0) |
| VVänsterpartiet | 148 | 2,6 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Årjäng 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Årjäng i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har M gjort (+4,6 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,9 % | 6,6 % | 18,3 % | 25,1 % | 30,6 % | 27,6 % |
| S | 32,0 % | 31,7 % | 29,5 % | 25,2 % | 23,9 % | 21,0 % |
| M | 19,2 % | 24,4 % | 19,0 % | 13,8 % | 12,6 % | 17,2 % |
| KD | 10,0 % | 8,4 % | 8,0 % | 16,0 % | 17,8 % | 16,7 % |
| C | 18,9 % | 14,3 % | 12,5 % | 10,0 % | 7,0 % | 5,6 % |
| L | 8,3 % | 7,4 % | 5,6 % | 3,5 % | 2,8 % | 5,2 % |
| V | 4,7 % | 3,3 % | 3,2 % | 3,7 % | 2,5 % | 3,5 % |
| MP | 2,1 % | 3,0 % | 2,4 % | 1,8 % | 2,0 % | 1,9 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 1,5 % | 1,0 % | 0,8 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 69,9 % | 77,9 % | 83,2 % | 84,2 % | 82,4 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Årjäng 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Årjäng 2026
Så skiljer sig Årjäng från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 16,7 % i Årjäng mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 10,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +10,6
- SD +10,1
Svagare än i riket
- S −7,0
- V −4,9
- MP −4,2
- M −2,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Årjäng, från 12,6 % till 17,2 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,6 % till 27,6 % (−3,0).
- M +4,6
- SD −3,0
- S −2,9
- L +2,4
- C −1,4
- KD −1,1
- V +1,0
- MP −0,1
Valdeltagande i Årjäng
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,2 %, vilket är 2,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Årjäng på plats 242 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Årjäng är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,5 % i Töcksfors till 76,8 % i Sillerud.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sillerud (36,0 %) och sitt svagaste i Töcksfors (22,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 1, Kristdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Årjäng är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 27,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,5 procentenheter.
- SD −13,5
- KD +10,3
- S +6,6
- M −4,5
- C +2,0
- V −0,9
- L +0,3
Största parti i Årjäng sedan 2006
Största parti har skiftat i Årjäng under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,6 % | 82,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,2 % | 84,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 83,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 77,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 69,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Årjäng 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Årjäng. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Holmedal-Karlanda | SD | 27,1 % | KD | 29,1 % | 70,9 % |
| Sillerud | SD | 36,0 % | KD | 25,1 % | 76,8 % |
| Töcksfors | KD | 26,1 % | KD | 37,9 % | 55,5 % |
| Årjäng N | SD | 31,1 % | S | 33,3 % | 64,6 % |
| Årjäng V | SD | 27,1 % | S | 33,1 % | 63,4 % |
| Årjäng Ö | S | 27,4 % | S | 38,8 % | 70,5 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026